אחריותו של מוסד בית הספר על התלמיד

אחריות על תלמיד בבית הספר
אחריות על תלמיד בבית הספר

על פי סעיף שש בחוק לימוד חובה, חלה החובה על כל רשות מקומית לבטח את התלמידים שלומדים במוסדות החינוך השונים שפועלים בתחום השיפוט שלה בביטוח תאונות אישיות.

הביטוח מקנה זכאות לפיצוי כספי במקרה של נכות זמנית או צמיתה ובמקרים של מוות שהתרחשו כתוצאה מתאונה.

ההגדרה של תאונה היא אירוע פיזי גלוי לעין שהינו בלתי צפוי וחיצוני לנפגע שהוביל לנזק גופני. לפי הגדרה זו מחלה גנטית שהלכה והחמירה למשל אינה נחשבת כתאונה כיוון שהיא אירוע פנימי וצפוי.

מעט פרטים על החוק

לפי החוק הביטוח מכסה את התלמיד 365 ימים בשנה, עשרים וארבע שעות ביממה. כך למשל במידה והתאונה התרחשה בזמן שהילד שהה מחוץ למוסד החינוכי בו הוא לומד, עדיין הוא יהיה זכאי לקבל פיצויים.

עם זאת, לא כל סוגי הפציעות נכללים במסגרת הביטוח כיוון שישנם מקרים שבהם התביעה לקבלת פיצויים צריכה להיות מוגשת לגורמים אחרים.

כך למשל במידה ומדובר בתאונת דרכים, הרי שיש להפעיל את חברת הביטוח של הנהג ובמידה ומדובר על תאונת עבודה, יש להפעיל את המוסד לביטוח לאומי (הדבר נכון גם במקרים של פגיעה כתוצאה מפעולות איבה למשל). בנוסף לזה הביטוח לא מכסה מקרים של רשלנות מכל סוג שהוא לרבות רשלנות רפואית.

הקשר בין מידת האחריות לתאונה לגובה הפיצויים

רבים לא מודעים לכך שאין שום קשר בין מידת האחריות של בית הספר לתאונה לבין גובה הפיצוי במסגרת התביעה שמוגשת לחברת הביטוח שמכרה את הפוליסה של ביטוח תאונות אישיות לתלמיד.

יש לציין כי חברת הביטוח לא מחפשת אשמים כלל. גובה הפיצוי הוא למעשה נגזרת של מידת החומרה של הנזק שנקבעת בהסתמך על חוות דעת רפואית. לפיכך גם אם התאונה הייתה באשמתו המלאה של הצוות החינוכי או של התלמיד עצמו, אין לכך שום השפעה על גובה הפיצוי.

מתי כן חשוב להתייחס לאחריות של בית הספר?

ישנם מקרים מסוימים שבהם אכן הנזקים שנגרמו לתלמיד הם תוצאה ישירה של הפרת חובת האחריות של בית הספר כלפי התלמיד. מקרים כאלו יכולים להיות למשל כשמורה נהג כלפי התלמיד באלימות, במקרים בהם נאסר על התלמיד לצאת לשירותים למשך זמן ארוך או במקרים בהם המורים העלימו עין מאלימות פיזית שהופנתה כלפי התלמיד.

מעבר לכך במקרים רבים ניתן להוכיח שהפגיעה הייתה יכולה להימנע לו בית הספר היה מקפיד על הנהלים המקובלים. במקרה מפורסם שהתרחש לפני מספר שנים בבית ספר בצפון הארץ הצליחו להוכיח זוג הורים כי בנם סבל מפגיעה פיזית קשה בעקבות אלימות שהופנתה כלפיו בחצר בית הספר במהלך ההפסקה. הייתה זו אחריות בית הספר לדאוג לכך שבזמן ההפסקה תתייצב בחצר בית הספר מורה אחראית ומשלא עשה כך, הוטל עליו לשלם להורים פיצויים.

מסלולי התביעות השונים

באופן עקרוני ישנם שני מסלולים מרכזיים להגשת תביעות לקבלת פיצויים בגין נזקים שנגרמו לתלמידים. המסלול הראשון הוא על ידי הגשת טופס תביעה (אותו ניתן לקבל ממזכירות המוסד) לחברת הביטוח שבה מבוטח התלמיד במסגרת הפוליסה לביטוח תאונות אישיות לתלמיד והשנייה היא הגשת תביעת נזיקין לגורמים שונים.

הגורמים השונים יכולים להיות משרד החינוך או המוסד החינוכי שאליו הולך התלמיד. במקרים בהם מוגשת תביעת נזיקין ישנו משקל רב למידת האחריות של בית הספר כלפי התלמיד שכן יש להוכיח כי בית הספר לא מילא את חובת האחריות שהיה חייב לתלמיד וכי ישנו קשר סיבתי בין אי מילוי החובה לבין הנזקים שנגרמו לו.

מאחר ומדובר בתחום מורכב וסבוך ישנה חשיבות עליונה לגשת לקבלת ייעוץ מקצועי מעורך דין שעוסק בתחום לפני שניגשים להגשת תביעה מכל סוג שהוא.

תוכן עניינים
שתפו את המאמר:
כאן לשירותכם
אנו זמינים עבורכם לכל שאלה

לשאלות, שירות לקוחות או כל עניין אחר אנו מזמינים אתכם ליצור איתנו קשר:

מאמרים נוספים:

לפרטים נוספים ויעוץ מקצועי

צרו איתנו קשר כבר היום