מהי חוות דעת רפואית?

חוות דעת רפואית
חוות דעת רפואית

 לפי החוק הנהוג במדינת ישראל כל תלמיד שזכאי לחינוך חינם צריך להיות מכוסה בפוליסה של תאונות אישיות לתלמיד. הביטוח מכסה את הילדים בגין נכות צמיתה, זמנית או מקרים של מוות שאירעו ללא קשר לשהות של התלמיד במוסד החינוכי אליו הוא רשום.

הנזק יכול להיגרם במהלך חופשה משפחתית בחו"ל ואפילו יכול להיגרם באשמתו של התלמיד ועדיין הביטוח מכסה אותו.

בכל מקרה של נזק על פי החוק מוטלת על ההורים או על האפוטרופוסים של התלמיד לגשת למזכירות המוסד החינוכי שבו רשום התלמיד לקבלת טופס הגשת תביעת פיצויים, למלא את הטופס (על בית הספר לסייע להורים במילוי הטופס) ולהגיש אותו לחברת הביטוח.

במקרים של פגיעה חברת הביטוח צריכה להעריך את מידת הנזק ולהגיש את הפיצויים הקבועים בחוק. לצורך כך היא תיעזר בשירותיו של רופא מומחה שתפקידו לספק חוות דעת רפואית לפיה קובעים את גובה הנזק שנגרם.

חוות דעת רפואית

בכל מקרה של תביעת נזיקין חשוב לצרף לטופס התביעה חוות דעת רפואית. חוות דעת רפואית היא מסמך מפורט ומקצועי שבו רופא מומחה שתחום ההתמחות שלו קשור קשר ישיר לסוג הפציעה שוטח את נסיבות המקרה ומסביר מה היא מידת הנזק שנגרם.

עם זאת, חוות הדעת הרפואית קשורה יותר לתביעות שמוגשות בגין רשלנות כיון שמדובר בשירות שיכול לעלות אפילו עשרת אלפים שקלים ולכן לא תמיד שווה להשקיע סכום גבוה שכזה.

בנוסף, במקרה שהתביעה מתקבלת, הרי שברוב המקרים בית המשפט ינחה את חברת הביטוח להחזיר להורים את הכסף ששילמו לרופא המומחה שכתב את חוות הדעת הרפואית

מתי חשוב להשקיע בחוות דעת רפואית?

במקרים רבים חברת הביטוח תנסה להתנער מאחריות ובמקרים אחרים חוות הדעת הרפואית שתגיש תקבע כי הילד סובל מנזקים חמורים פחות מאלו שהוא סובל מהם הלכה למעשה.

במקרים האלו רצוי שההורים יביאו חוות דעת רפואית משלהם. לרוע המזל הורים רבים מקבלים את חוות הדעת של חברת הביטוח ולא נלחמים לקבלת הפיצויים המגיעים להם על פי חוק.

חשיבות ההתייעצות עם עורך דין מומחה

בכל מקרה שבו תלמיד היה מעורב בתאונה כלשהי הכלל הראשון הוא לפנות לעורך דין שמתמצא בתחום של תאונות תלמידים. הסיבה לכך נעוצה בעובדה שההיסטוריה מלמדת אותנו כי הגופים השונים שמעורבים במקרים האלו נוטים להתנער מאחריות ולהקל בחומרת הנזקים שנגרמו.

במקרים מסוימים מדובר על תביעות של מיליוני שקלים ולכן מדובר מן הסתם גם בתביעות שעלולות להימשך מספר שנים.

בהתאם לכך בכל מקרה שבו תלמיד נפגע בין אם בזמן השהות בבית הספר או בגן ובין אם במהלך שהותו בבית או בכל מקום אחר ישנה חשיבות עליונה לקבל ייעוץ מקצועי מעורך דין שעוסק בתחום.

רק עורך דין שמתמצא בחוק ומכיר את נסיבות האירוע מאחור ומלפנים יכול להעניק להורים תמונת מצב שלמה ולהנחות אותם בנוגע לצעדים המומלצים ביותר עבורם. במקרים מסוימים אין שום צורך בקבלת חוות דעת רפואית ואילו במקרים אחרים לא ניתן להתקדם ללא קבלת חוות דעת רפואית.

כמו כן עורכי הדין שעוסקים בתחום זה לרוב נמצאים בקשר מקצועי עם רופאים מומחים רבים ומסוגלים לקשר בינם לבין ההורים בקלות וביעילות.

איך נקבע גובה הפיצויים לפי ביטוח תאונות אישיות לתלמיד?

הסכום של הפיצויים לפי ביטוח תאונות אישיות לתלמיד נקבע לפי רמת הנכות שסובל ממנה התלמיד בעקבות הפגיעה ורמת הנכות נקבעת לפי חוות הדעת רפואית.

במקרים רבים הרופא המומחה שנותן את חוות דעתו נקבע על ידי שני הצדדים (ההורים בשיתוף עם חברת הביטוח). בכל מקרה בו בסופו של דבר נקבעת רמת נכות שאינה מקובלת על ההורים כמובן שניתן להיעזר בחוות דעת שנייה בעזרתה ניתן לערער על ההחלטה הראשונית לבית המשפט.

 

תוכן עניינים
שתפו את המאמר:
כאן לשירותכם
אנו זמינים עבורכם לכל שאלה

לשאלות, שירות לקוחות או כל עניין אחר אנו מזמינים אתכם ליצור איתנו קשר:

מאמרים נוספים:

לפרטים נוספים ויעוץ מקצועי

צרו איתנו קשר כבר היום