סבסוד משכנתאות

זה לא סוד שמחירי הדירות מרקיעים שחקים בשנים האחרונות. אם לפני העלייה זו רכישת דירה הייתה צעד קשה מאוד, הרי שעבור רבים כיום זוהי משימה בלתי אפשרית כלל. אלא אם הם לוקחים משכנתא, כמובן.

לקיחת משכנתא מהווה נטל כלכלי לא פשוט, אשר מלווה את האדם עשרות שנים. יחד עם זאת, בעת הנוכחית זוהי הדרך היחידה בה רבים יכולים לרכוש לעצמם דירה..

על מנת לסייע במעט על נטל התשלומים, אושרה בתחילת 2011 הצעת חוק שנועדה להקל מאד על רוכשי דירות, בעיקר בפריפרייה- וזאת באמצעות סבסוד משכנתאות.

מהו סבסוד משכנתאות?

הצעת החוק לסבסוד משכנתאות, אשר העלה לשולחן הכנסת שר השיכון אריאל אטיאס, קובעת כי מדינת ישראל תעניק סבסוד בגובה מסויים לזוג צעיר אשר רוכש דירה באחד מאזורי העדיפות הגבוהה של המדינה- ובעיקר הנגב, הגליל ואזור יהודה ושומרון.

גובה הסבסוד משתנה כמובן בכל מקרה ומקרה, ועשוי להגיע עד 800 ש"ח בחודש. מעבר לכך, לרוכשי דירה באזורים בדרגת חשיבות א' (הנגב והגליל) תינתן גם הלוואה בתנאים מועדפים מהבנקים השונים, בשיעור כולל של עד 140,000 ש"ח. נקבע גם כי הריבית שגובים הבנקים, במקרה זה, לא תעלה על 4%.

בדרגת החשיבות הנמוכה יותר, אשר מאפיינת בעיקר את יהודה ושומרון, יינתן סבסוד בשיעור נמוך מעט יותר: החזר כספי של 475 ש"ח מדי חודש, וכן הלוואה עד גובה של 90,000 ש"ח.

ומה באשר לרוכש היחיד? אם כן, התקנות מגדירות כי הוא יקבל גם כן הלוואות מהבנק על פי התנאים שפורטו מעלה, וכן החזרים בגובה של 50%.

התנאים לקבלת הסבסוד

כאמור, התנאי העיקרי לקבלת סבסוד המשכנתא הוא רכישת דירה באזורים בעלי עדיפות לאומית גבוהה. עם זאת, ישנן מספר השגות נוספות אשר עומדות בין רוכש הדירה לבין קבלת הכספים.

ראשית, נדרש כי הדירה שתירכש תהיה בבנייה רוויה, כלומר, בנייה בצפיפות של לפחות ארבע דירות לדונם. מעבר לכך, על קוני הדירה להחזיק בפועל בנכס באזור זה. יש לציין כי גרירת משכנתא למקום מגורים אחר אפשרית, כל עוד הוא עומד גם כן בתנאים שנקבעו.

המטרות שלשמן נועדה הצעת החוק

קהל היעד של הצעות החוק הוא, מטבע הדברים, זוג צעיר אשר הדירה אשר נרכשת היא הראשונה שלו. כיום, קשה מאד לזוגות רבים לעמוד במחירים הגבוהים של הדירות, כך שהם נאלצים להתגורר שנים רבות בבית ההורים שלהם, או לחילופין שוכרים דירה רעועה במחיר גבוה.

מטרת העל האחרת של חוק סבסוד המשכנתאות היא להמשיך במגמת פיתוח יישובי וערי הפריפרייה, בהם מחירי הדירות נמוכים יותר מאשר במרכז. ההנחה היא שהסבסוד יביא למעבר של המוני יחידים וזוגות למקומות שבעבר לא עלו אפילו על דעתם, במקום שיעשו את הדרך ההפוכה (כפי שקרה בעשורים האחרונים).

דבר זה יתרום לפיתוחם של הנגב והגליל במובנים רבים. במסגרת זו, צפויים להתווסף מקומות עבודה לתושבי האזור, להיבנות מוסדות ציבוריים חשובים וכן להופיע פרוייקטים מפוארים בתחום הדיור הכולל.

המתנגדים לחוק

יש לציין כי עדיין אין תמימות דעים לגבי היעילות של החוק. מתנגדים רבים, ובראשם משרד האוצר, סבורים כי החוק יביא דווקא לאפקט הפוך: מחירי הדירות רק ימשיכו לעלות, כפועל יוצא של הביקוש הגובר. אותם אנשים גם מציינים את ה"נזק" לקופת המדינה, אשר מסתכם במיליארדים רבים של שקלים.

טענות אחרות שנשמעות מתייחסות לחוסר היעילות של החוק, שלא מהווה תשובה אמיתית לעליית מחירי הדירות. על פי אותם אנשים, הנהנים העיקריים ממנו יהיו חרדים, אשר חלק לא מבוטל מהפרוייקטים מיועד להם.

לקריאה נוספת:

מה היא פוליסת ביטוח למשכנתא?

כל המידע על ביטוח דירה

מה זה בעצם ביטוח גניבה ופריצות?

תוכן עניינים
שתפו את המאמר:
כאן לשירותכם
אנו זמינים עבורכם לכל שאלה

לשאלות, שירות לקוחות או כל עניין אחר אנו מזמינים אתכם ליצור איתנו קשר:

מאמרים נוספים:

לפרטים נוספים ויעוץ מקצועי

צרו איתנו קשר כבר היום