מה עושים במקרה של פגיעה בבית הספר או בגן?

פגיעה בבית הספר או בגן
פגיעה בבית הספר או בגן

למרות שכל הורה שואף להגן על ילדו עשרים וארבע שעות ביממה, הרי שברור לכל שאין הדבר אפשרי.

למעשה גם כאשר הילד נמצא במוסד החינוכי אליו הוא הולך מדי יום ונמצא תחת השגחת הצוות החינוכי במוסד, עדיין ישנו סיכוי מסוים שיסבול בסופו של יום מפגיעה פיזית כלשהי.

לרוע המזל הורים רבים לא מודעים לכך שבמקרים של פגיעה פיזית הם רשאים וזכאים על פי חוק להגיש תביעה לקבלת פיצויים.

הנקודה שחשוב להבין היא שעל פי החוק הנהוג במדינת ישראל כל ילד או נער שזכאי לחינוך חינם, צריך להיות מכוסה בפוליסת ביטוח תאונות אישיות לתלמיד ושהפוליסה מכסה אותו עשרים וארבע שעות ביממה, 365 ימים בשנה עם או בלי קשר להימצאותו במוסד.

עם זאת, לא תמיד ניתן לקבל את הפיצויים בקלות גם במקרים בהם ברור לכל שהתאונה התרחשה בזמן שהילד שהה בבית הספר או בגן.

מדוע מדובר על נושא כה מורכב ומבלבל?

באופן עקרוני כדי להגיש תביעה לקבלת פיצוי ניתן לבחור מתוך שני מסלולים עיקריים להגשת תביעה לקבלת פיצויים.

המסלול הראשון הוא תביעה שמוגשת לחברת הביטוח שבמסגרתה מבוטח התלמיד בפוליסת ביטוח תאונות אישיות. כאשר מגישים תביעה לחברת הביטוח באמצעות טופס התביעה שצריך להיות מסופק להורים על ידי המזכירות של המוסד החינוכי הרלוונטי, איש לא בודק על מי חלה האחריות לתאונה וכל שיש להוכיח הוא כי אכן נגרם לתלמיד נזק.

הפיצוי במקרה הזה ניתן בהתאם למידת החומרה של הנזק ולרמת ההוצאות הכספיות שההורים נאלצו לעמוד בהן.

המסלול השני הוא הגשה של תביעת נזיקין. תביעת נזיקין מגישים במקרים בהם התרחשה רשלנות של הצוות החינוכי או במקרים בהם הפגיעה הייתה תוצאה של ליקוי בטיחותי במוסד. כך למשל אם ילד נפגע כתוצאה מקריסה של התקרה במוסד, הרי שניתן בהחלט להגיש תביעת נזיקין. בתביעת נזיקין ניתן לתבוע את המוסד החינוכי עצמו (את בית הספר או את הגן), את הרשות המקומית שבה ממוקם המוסד ואפילו את משרד החינוך.

ההבדל בין תביעת נזיקין לבין תביעה של חברת הביטוח

במקרים שבהם מוגשות תביעות לחברת הביטוח הפיצוי הכספי המקסימאלי לו ראוי התלמיד על פי חוק הוא 280 אלף שקלים.

עם זאת, במקרים של תביעת נזיקין שמוגשת נגד משרד החינוך, המוסד החינוכי או הרשות המקומית, הרי שאין גבול עליון לסכום הפיצויים. במקרים בהם מוגשת תביעה לקבלת פיצויים שלא במסגרת הביטוח, נכללים בחשבון פרמטרים רבים מאוד כמו למשל פיצויים עבור הוצאות רפואיות, מידת הכאב והסבל, הפסד השתכרות עתידי ועוד.

בנוסף לכך ההליכים שיש לנקוט בהם על מנת להוכיח את הקשר שבין הליקוי או הרשלנות לנזק שונים לחלוטין בין שני המקרים. על מנת להחליט באיזה הליך עדיף לנקוט במקרה של פגיעה בבית הספר או בגן ישנה חשיבות עליונה להתייעץ עם עורך דין שמתמחה בתחום.

רק עורך דין שמכיר את החוק מלפנים ומאחור ומכיר את נסיבות המקרה יכול לייעץ להורים מה הוא המסלול המומלץ ביותר עבורם ועבור ילדם.

האם בכל מקרה שבו הילד נפצע במהלך השהות בבית הספר או בגן הוא תוצאה של רשלנות?

במקרים רבים לא פשוט בכלל לקבוע האם הפציעה היא תוצאה של רשלנות או לא. בית המשפט כבר קבע לא אחת כי לא ניתן להצמיד לכל ילד גננת או מורה. אמנם פעולה זו הייתה יכולה אכן למנוע נזקים רבים אך כמובן שמדובר באידיליה בלבד ולא במעשה ריאלי בר הגשמה.

עם זאת, במקרים רבים הצליחו התובעים להוכיח כי במהלך ההפסקה שבה נפגע ילדם לא הושמה מורה אחראית בחצר של בית הספר, מה שיכול היה למנוע את הנזק ואז אכן מדובר על מקרה של רשלנות שעשויה לזכות את התלמיד בפיצויים גבוהים מאוד.

תוכן עניינים
שתפו את המאמר:
כאן לשירותכם
אנו זמינים עבורכם לכל שאלה

לשאלות, שירות לקוחות או כל עניין אחר אנו מזמינים אתכם ליצור איתנו קשר:

מאמרים נוספים:

לפרטים נוספים ויעוץ מקצועי

צרו איתנו קשר כבר היום