פגיעה מחוץ למסגרת חינוכית

פגיעה מחוץ למסגרת
פגיעה מחוץ למסגרת

לפי סעיף 6 (ד1) בחוק לימוד חובה שנהוג במדינת ישראל כל תלמיד שלומד במערכת החינוך הישראלית ושזכאי על פי חוק לחינוך חינם, מבוטח במסגרת פוליסה של ביטוח תאונות אישיות וזאת באמצעות רשות החינוך המקומית שבמסגרתה ובמסגרת תחום השיפוט שלה רשום המוסד החינוכי שאליו רשום התלמיד.

פוליסת הביטוח מקנה לתלמיד זכאות לפיצוי כספי בכל מקרה שבו נגרמה לו נכות צמיתה, נכות זמנית או שמא חלילה נפטר כתוצאה מתאונה.

תאונה מוגדרת על פי החוק כאירוע פיזי, חיצוני שלא היה צפוי שגרם לנזק פיזי. אי לכך אם למשל מדובר במחלה גנטית לצורך העניין שהלכה והחמירה באופן צפוי וגרמה למותו של התלמיד, הרי שלא מדובר באירוע שיכול להוות עילה להגשת תביעה לפיצויים שכן לא מדובר היה באירוע חיצוני ולא מדובר היה באירוע לא צפוי.

מי זכאי לקבלת פיצויים על פי החוק?

לפי החוק זכאים להיכלל במסגרת פוליסת הביטוח כל הילדים בגילאים שלוש עד חמש שהולכים לגן ילדים, כל הילדים ובני הנעורים שלומדים בכיתות א' עד י"ב במוסדות חינוך (מוכרים בלבד) וכל תלמיד שכבר הגיע לגיל שמונה עשרה שנים גם אם סיים את לימודיו כבר בכיתה י"א.

בנוסף לכל אלה רשאי שר החינוך לזכות בביטוח הספציפי הזה גם תלמידים שטרם השלימו את לימודיהם לפי תכנית הלימודים בכיתה י"ב  עד אשר ישלימו אותם.

מה קורה במקרים של פגיעה?

הורים רבים לא מודעים לכך שהפוליסה הביטוחית מכסה את ילדיהם עשרים וארבע שעות ביממה, שבעה ימים בשבוע, 365 ימים בשנה. המשמעות היא שגם במידה והתאונה או הפגיעה הספציפית שהובילה לנזק פיזי התרחשו מחוץ לשעות הלימודים, עדיין באפשרותם להגיש תביעה לקבלת פיצויים על פי חוק.

למעשה גם אם לא היה קשר ישיר בין לימודי התלמיד לפגיעה, עדיין הוא זכאי לקבלת פיצוי. בכל מקרה של תאונה על ההורים לגשת למזכירות של המוסד אליו רשום ילדם על מנת לקבל טופס תביעה ואת הטופס עליהם להעביר לחברת הביטוח בה מבוטח ילדם. על בית הספר לעשות כל שביכולתו על מנת לסייע להורים למלא את הטופס ולהגיש את התביעה כמקובל על פי חוק.

מה קורה במקרים של פגיעה מחוץ למסגרת?

במקרים בהם הילד נפגע במהלך פעילות בית ספרית כמו למשל במהלך הטיול או בזמן ההפסקה, הרי שבדרך כלל קבלת הפיצויים תהיה תהליך פשוט יותר.

עם זאת, ישנם מקרים שבהם ההורים מרגישים שהם "נופלים בין הכיסאות". הסיבה לכך נעוצה בעובדה שבמקרים מסוימים היו גורמים אחרים לתאונה שניתן ואף רצוי להגיש את התביעה נגדם.

כך למשל ישנן פגיעות שמכוסות על ידי המוסד לביטוח לאומי או על ידי הביטוח האישי של נהג הרכב שפגע בילד שלא ניתן לתבוע בגינן תביעה מחברת הביטוח שמכסה את התלמיד בביטוח תאונות אישיות. פגיעות כאלו יכולות להתרחש למשל כתוצאה מתאונת דרכים, כתוצאה מתאונת עבודה או כתוצאה מפעולות איבה.

מלבד זאת במקרים מסוימים האחריות חלה במקביל על העירייה, רשת בתי הספר ומשרד החינוך ובמקרים כאלו הגורמים השונים עלולים לנסות להתנער מאחריות ולהעביר את האחריות הלאה לגורמים האחרים. במקרים כאלו ישנה חשיבות עליונה להתייעץ עם עורך דין שעוסק בתחום ומכיר את נסיבות המקרה על מנת לקבל את הפיצויים המגיעים לנפגע על פי חוק.

כמו כן אם למשל הילד נפצע לאחר שנפל מאופניו כתוצאה מליקוי במדרכה, ייתכן ואת התביעה יהיו צריכים ההורים להגיש בכלל לעירייה או לרשות המקומית.

פרטים חשובים נוספים

לסיום נציין שגם אם הפגיעה אירעה במהלך טיול משפחתי ואפילו אם אירעה בחו"ל, עדיין ניתן יהיה להגיש תביעה לקבלת פיצויים. מעבר לכך – גם אם הוכח כי התאונה נגרמה באשמתו של הילד, עדיין אין הדבר מבטל את זכאותו לקבלת פיצויים.

תוכן עניינים
שתפו את המאמר:
כאן לשירותכם
אנו זמינים עבורכם לכל שאלה

לשאלות, שירות לקוחות או כל עניין אחר אנו מזמינים אתכם ליצור איתנו קשר:

מאמרים נוספים:

לפרטים נוספים ויעוץ מקצועי

צרו איתנו קשר כבר היום