מה עושים אם ילד תקף מינית את הילד שלנו?

תקיפה מינית
תקיפה מינית

בדרך כלל כשמדברים על פוליסת ביטוח תאונות אישיות לתלמיד, חושבים על מקרים בהם התלמיד נפצע במהלך ההפסקה בחצר בית הספר או במהלך הטיול השנתי. במקרה ולא ידעתם, פוליסת ביטוח תאונות אישיות מבטחת כל תלמיד שזכאי לחינוך חינם במדינת ישראל עשרים וארבע שעות ביממה, 365 ימים בשנה.

המשמעות היא שגם אם הילד לא נמצא בשטח בית הספר ונפצע, עדיין הפוליסה מכסה אותו בגין נזקים אפשריים. התאונה יכולה להתרחש בזמן שהוא שוהה עם משפחתו בחופשה משפחתית, בזמן שהוא משחק בין כותלי ביתו ואפילו בזמן שהוא נמצא בחו"ל במקרים מסוימים ועדיין הוא יוכל ליהנות מכספי הפיצויים במידה וייגרם לו נזק.

בגין אילו נזקים מכסה הפוליסה?

ישנם אינספור מקרים של תאונות שמכסה הפוליסה של ביטוח תאונות אישיות לתלמיד. בין היתר מדובר על נזקים כתוצאה משריפה, מנפילה, מפעילות של משחק או פעילות ספורטיבית כלשהי, כתוצאה מפציעה שנגרמה על ידי חפץ חד ועוד.

כמו כן, ביטוח תאונות אישיות מכסה את התלמיד גם במקרים שלא מוגדרים כתאונות קלאסיות כמו למשל פגיעה מינית שמתרחשת על ידי ילד אחר. בכלל זה יש להזכיר מעשים מגונים, אונס, תקיפה מינית, הטרדה מינית ועוד.

הפוליסה לא מכסה מקרים שמכוסים על ידי ביטוחים אחרים כמו למשל תאונת עבודה, תאונת דרכים, פעולות איבה, רשלנות רפואית ועוד.

את מי למעשה תובעים?

ישנם שלושה מסלולי תביעה עיקריים שניתן לבחור בהם במקרה של פגיעה מינית מילד אחר. המסלול הראשון עובר דרך הרשות המקומית ובו תובעים את חברת הביטוח שסיפקה את הפוליסה של ביטוח תאונות אישיות לתלמיד.

על המוסד החינוכי לסייע להורים למלא את הטפסים הרלוונטיים על מנת שיוכלו להגיש את התביעה בצינורות המקובלים ואת גובה הפיצויים קובעים לפי רמת הנכות הזמנית או הקבועה ממנה סובל התלמיד בעקבות הפגיעה המינית.

המסלול השני לא תמיד מתאפשר אך בהחלט ניתן לדבר עליו והוא המסלול שבו תובעים ישירות את הילד הפוגע. יש להבין שמעל גיל 12 שנה, חלה על התלמיד האחריות הפלילית.

המסלול השלישי הוא המסלול שבו מגישים תביעת נזיקין נגד המוסד החינוכי, נגד איש צוות מסוים או אפילו נגד משרד החינוך.

תביעה כזו מתאפשרת במקרים בהם התקיפה הייתה תוצאה של רשלנות מצד הצוות של המוסד החינוכי שהעלים עין או שלא מנע את התקיפה.

תקיפה מינית על ידי ילד אחר מהלימודים

בכל מקרה שבו ילד עבר תקיפה מינית על ידי חבר ללימודים הצעד הראשון שצריכים לעשות הוריו או האפוטרופוסים שלו הוא לפנות לעורך דין שמתמחה בתחום זה.

רק עורך דין מקצועי שמכיר את החוק מלפנים ומאחור יכול לייעץ להורים בנוגע למסלול המתאים ביותר עבורם. יש לציין כי לעתים מומלץ להמתין עם התביעה, במקרים אחרים מומלץ שלא להתמהמה וישנם אף מקרים בהם ניתן להגיש מספר תביעות במקביל.

בכל מקרה חשוב להבין שרק איש מקצוע יכול להעניק להורים את הייעוץ שיספק להם תמונת מצב שלמה וברורה בנוגע למצבם.

דוגמה לתביעה שהוגשה נגד בית ספר בדרום הארץ

לפני מספר שנים תלמיד בחטיבת ביניים הגיש תביעה נגד המוסד החינוכי שבו למד על רקע התעללות מינית שעבר באופן שיטתי על ידי חבר ללימודים. בכתב התביעה טען התלמיד כי במשך שנתיים תקף אותו הנתבע בעשרות הזדמנויות שונות תוך שהוא משפיל אותו ומכאיב לו בשל הנטיות המיניות שלו.

למרות שדיווח על התקיפות במספר הזדמנויות שונות ליועצת החינוכית, למחנכת ולמורה להתעמלות, אלו האחרונות לא שעו להפצרותיו ורק ביקשו ממנו ללבוש בגדים פחות צעקניים. בסופו של דבר נפסקו לתובע פיצויים בגובה של מאתיים וחמישים אלף שקלים.

תוכן עניינים
שתפו את המאמר:
כאן לשירותכם
אנו זמינים עבורכם לכל שאלה

לשאלות, שירות לקוחות או כל עניין אחר אנו מזמינים אתכם ליצור איתנו קשר:

מאמרים נוספים:

לפרטים נוספים ויעוץ מקצועי

צרו איתנו קשר כבר היום