פגיעה של תלמיד בבית – האם מגיע פיצוי?

פגיעה בבית - מגיע פיצוי?
פגיעה בבית – מגיע פיצוי?

רונן בן השמונה נפל מהמיטה העליונה באישון לילה וסבל משבר חמור בקרסול. בעקבות כך הוא נאלץ להפסיד ימי לימודים רבים וכמובן שגם סבל מכאבים חמורים.

הוריו של רונן נאלצו להחסיר ימי עבודה רבים ולעמוד בהוצאות רבות שכללו העסקה של עוזרת, תשלומים עבור הוצאות רפואיות ועוד.

לאחר הפציעה הוריו של רונן הגישו תביעה לחברת הביטוח שבה מבוטח בנם וזכו בפיצויים שאפשרו להם להמשיך בשגרה ללא הפרעה.

לרוע המזל, ישנם הורים רבים שילדיהם נפצעים במהלך שהותם בבית המשפחה שאינם מודעים כלל לכך שילדיהם מכוסים בפוליסת ביטוח תאונות אישיות ושבעקבות כך לא זוכים לקבל את הפיצויים המגיעים להם על פי חוק.

פוליסת ביטוח תאונות אישיות

פוליסת ביטוח תאונות אישיות היא פוליסה שבה צריך להיות מבוטח כל ילד במדינת ישראל שזכאי לחינוך חינם. מטרת הפוליסה היא לכסות את הילד כנגד נזקים פיזיים או נפשיים שעלולים להיגרם לו.

הורים רבים לא מודעים לכך שהנזק שנגרם לילד יכול להתרחש גם מחוץ לכותלי בית הספר או הגן ועדיין הילד יהיה מכוסה על ידי הפוליסה. כך למשל הנזק יכול להתרחש במסגרת פעילות של חוג העשרה, במסגרת חופשה משפחתית וכמובן שגם בזמן ששהה בביתו.

הפוליסה מכסה את המבוטחים עשרים וארבע שעות ביממה, שבעה ימים בשבוע ומכסה אותם גם כנגד מקרים שאירעו באחריותם המלאה כפי שנסביר בהמשך מאמר זה. נסו לדמיין כמה מקרים של פציעות שהתרחשו מחוץ לשעות הפעילות של המוסדות החינוכיים בסופו של דבר לא זיכו את הילדים הפגועים בפיצוי על רקע של חוסר מידע.

אחריות בית הספר

לפי החוק, חברת הביטוח שמעניקה את הפוליסה של ביטוח תאונות אישיות צריכה להעביר לרשות המקומית עותקים של הפוליסה בצירוף של טופס גילוי נאות.

הרשות המקומית צריכה להעביר את הטפסים הרלוונטיים לבתי הספר ולגנים שבתחום השיפוט שלה ועל בתי הספר והגנים חלה החובה להעביר את הניירת להורים עד חודש מתחילת שנת הלימודים.

כפי שאתם ודאי יודעים, מוסדות חינוכיים רבים פוסחים על העברת המידע וכך הורים רבים נשארים ללא שום מידע אודות הפוליסה החשובה הזו.

אי לכך, אנחנו כאן כדי ליידע אתכם שבכל מקרה של פציעה שהובילה לנזק, בין אם מדובר על פציעה שהתרחשה בזמן הלימודים או על פציעה שהתרחשה במהלך השהות בבית, הרי שילדכם מבוטח בפוליסת תאונות אישיות עליה אתם משלמים כחלק ממסגרת תשלומי חובה להורים מדי שנה בתחילת שנת הלימודים.

מסלול תביעה אלטרנטיבי

במקרים מסוימים בנוסף לתביעה שניתן להגיש לחברת הביטוח הרלוונטית באמצעות הרשות המקומית, ניתן להגיש גם תביעה בגין רשלנות מגורם זה או אחר. כך למשל במידה והתאונה התרחשה בבית בזמן שהילד היה אמור להימצא בפיקוח של מטפלת או שמרטפית, הרי שבהחלט ניתן להגיש נגדה תביעת נזיקין משום שייתכן כי התרשלה במילוי תפקידה.

אמנם בדרך כלל הנזקים שנגרמו במהלך השהות בבית לא התרחשו כתוצאה מרשלנות אך בהחלט ישנו צורך לשקול זאת בהתאם לנסיבות.

האם גובה הפיצוי עבור פגיעה בבית שווה לגובה הפיצוי של פגיעה מחוצה לו?

פוליסת ביטוח תאונות אישיות לא מבחינה בין תאונות שהתרחשו בין כותלי הבית, בחצר בית הספר, במהלך טיול שנתי או במהלך חופשה משפחתית.

המשמעות היא שגובה הפיצויים לא מחושב על פי נסיבות האירוע אלא רק לפי מידת החומרה של הנזק. כך למשל בין אם נגרמה לילד נכות בשיעור של מאה אחוז במהלך שהותו בביתו ובין אם נגרמה לו נכות בשיעור של מאה אחוז במהלך ההפסקה בבית הספר, עדיין יהיה זכאי לאותו סכום של פיצויים (350000 שקלים).

כמו כן פוליסת תאונות אישיות לא מחפשת אשמים. בניגוד לתביעות נזיקין שבהחלט לוקחות בחשבון את מידת האחריות של הגורם הנתבע, הרי שפוליסת ביטוח אישיות מכסה את התלמיד בכל מקרה, גם במידה והנזק או התאונה היו באחריותו המלאה של הניזוק.

תוכן עניינים
שתפו את המאמר:
כאן לשירותכם
אנו זמינים עבורכם לכל שאלה

לשאלות, שירות לקוחות או כל עניין אחר אנו מזמינים אתכם ליצור איתנו קשר:

מאמרים נוספים:

לפרטים נוספים ויעוץ מקצועי

צרו איתנו קשר כבר היום