פיצוי עבור נכות זמנית

נכות זמנית
נכות זמנית

כל התלמידים הלומדים בישראל במסגרת חוק חינוך חובה מבוטחים במסגרת פוליסת ביטוח תאונות אישיות. את הפוליסה מספקות חברות ביטוח שונות שנבחרות על ידי הרשויות המקומיות ברחבי הארץ.

בתחילת כל שנת לימודים חלה האחריות על המוסדות החינוכיים להעביר העתקים של הפוליסה להורי התלמידים בצירוף של טופס גילוי נאות שמבאר את הפוליסה על מנת שההורים יהיו מודעים לזכויות שלהם.

לרוע המזל הורים רבים שמשלמים בתחילת כל שנת לימודים את התשלום עבור הפוליסה במסגרת תשלומי החובה להורים לא מודעים כלל לכיסוי הביטוחי בו מבוטחים ילדיהם וכך מדי שנה מיליוני שקלים נשארים בקופותיהן של חברות הביטוח פשוט בשל בורות.

כנגד אילו מקרים מכסה ביטוח תאונות אישיות לתלמיד?

ראשית חשוב להקדים ולהבהיר כי פוליסת ביטוח תאונות אישיות היא פוליסה מיוחדת שמכסה את המבוטחים עשרים וארבע שעות ביממה, שלוש מאות שישים וחמישה ימים בשנה. המשמעות של כך היא שגם במידה והתאונה אירעה מחוץ לכותלי המוסד החינוכי ואפילו אם התרחשה בביתו של התלמיד או במהלך חופשה משפחתית, עדיין התלמיד יהיה מכוסה.

כמו כן חשוב להבהיר כי הפוליסה מכסה את התלמיד גם נגד מקרים שהתרחשו באחריותו הבלעדית. בניגוד לתביעות נזיקין בגין רשלנות למשל, למידת האחריות של אף גורם אין משקל בשקלול גובה הפיצויים שצריכים להיות משולמים לניזוק. המקרים שלא נכללים תחת הפוליסה כוללים תאונות דרכים או תאונות עבודה, פגיעות כתוצאה מפעולות איבה או רשלנות רפואית.

היכן נכנסת הנכות הזמנית לתמונה?

ישנם חמישה סעיפים מרכזיים לפוליסת הביטוח הספציפית של תאונות אישיות לתלמיד שסעיף הנכות הזמנית הוא אחד מהם. אלו הם הסעיפים השונים על קצה המזלג:

1. סעיף המוות

במקרה שבו מבוטח הלך לעולמו חייבת חברת הביטוח בתשלום פיצויים להוריו או לאפוטרופוסים שלו בשיעור של מאה וארבעים אלף שקלים.

2. נכות צמיתה, כלומר נכות קבועה.

עבור כל עשרה אחוזי נכות יהיה זכאי התלמיד לתשלום של שלושים וארבעה אלף ₪. עם זאת, במידה ומדובר על נכות קשה במיוחד, הרי שנכנס לתוקפו סעיף של מענק חומרה שיכול להעלות את גובה הפיצויים המקסימלי בחמישים אחוז. המשמעות היא שגובה הפיצויים המקסימלי במקרים החמורים לא יהיה שלוש מאות וארבעים אלף ₪ אלא יכול להיות גבוה אפילו מחצי מיליון שקלים.

3. נכות זמנית

נכות זמנית יכולה להיגרם מאותן הסיבות בגינן נגרמת נכות קבועה אך בניגוד לנכות צמיתה, נכות זמנית היא נכות שחולפת בשלב מסוים. הסכום הקבוע בפוליסת ביטוח תאונות אישיות לתלמיד שמשולם לתלמיד שסובל מנכות זמנית עומד על שמונים וחמישה ₪ עבור כל יום של נכות.

עם זאת, הספירה מתחילה רק לאחר שישה ימים מיום התאונה והתשלום ניתן רק במידה והתלמיד סבל מהנכות במשך עשרים ואחד ימים רצופים לפחות שבמהלכם היה מרותק למיטתו. התשלום עבור נכות זמנית ניתן כל עוד תקופת הנכות לא עולה על שישה חודשים. כמו כן במידה והמבוטח היה מאושפז במשך יותר משישה ימים, הרי שהחל מהיום השישי יש לשלם לו 128 ₪ עבור כל יום אשפוז.

4. החזר של הוצאות כספיות עבור אמצעי עזר רפואיים כמו למשל כיסא גלגלים או קביים והחזר של הוצאות רפואיות שאינן נכללות במסגרת חוק הבריאות הממלכתי.

5. כיסוי של ההורים

חשוב לדעת שבמידה והורה נפגע במהלך השתתפות בפעילות בית ספרית (במהלך טיולך שנתי למשל), הרי שהוא מכוסה על ידי הביטוח של בנו או בתו.

תוכן עניינים
שתפו את המאמר:
כאן לשירותכם
אנו זמינים עבורכם לכל שאלה

לשאלות, שירות לקוחות או כל עניין אחר אנו מזמינים אתכם ליצור איתנו קשר:

מאמרים נוספים:

לפרטים נוספים ויעוץ מקצועי

צרו איתנו קשר כבר היום