מהם נהלי הפנייה לקבלת תגמולים?

נהלי קבלת תמלוגים
נהלי קבלת תמלוגים

במדינת ישראל כל תלמיד שזכאי לחינוך חינם צריך להיות מבוטח בפוליסת ביטוח תאונות אישיות לתלמיד. הביטוח מכסה את התלמיד עשרים וארבע שעות ביממה, 365 ימים בשנה ומתוקף כך מכסה את התלמיד בגין נזקים שנגרמו לו גם מחוץ לשעות הפעילות של המוסד וללא קשר להימצאותו של התלמיד בבית הספר או בגן. למעשה גם אם התאונה התרחשה באשמתו המלאה של הנפגע, עדיין הוא זכאי לפיצויים הקבועים בפוליסה.

מה יש לעשות במקרה של פגיעה?

באופן עקרוני בכל מקרה שבו הורים או אפוטרופוסים מעוניינים להגיש תביעה לקבלת פיצויים עליהם לפנות למזכירות של המוסד שבו רשום ילדם לקבלת טופס להגשת תביעה. על המוסד החינוכי לעשות כל שביכולתו על מנת לסייע להורים למלא את הטופס ולהגיש אותו לחברת הביטוח שבה מבוטח התלמיד.

באופן עקרוני הרשות המקומית צריכה להעביר למוסדות החינוך השונים העתקים של הפוליסות וטופס גילוי נאות שמבאר את התנאים הרשומים בפוליסה ועל המוסדות להעביר את הטפסים להורים עד שלושים יום מתחילתה של שנת הלימודים מדי שנה על מנת שיוכלו לעמוד על טיבה של הפוליסה בעצמם.

דברים שחשוב לדעת

ביטוח תאונות אישיות לתלמיד לא מכסה את התלמידים בפני כל סוגי התאונות או הפציעות. כך למשל אם הפציעה התרחשה על רקע של תאונת דרכים, את דמי הפיצויים נהוג לתבוע מהנהג של הרוכב הפוגע ובמידה ומדובר על תאונת עבודה או על תוצאה של פעולות איבה, את התביעה יש להגיש למוסד לביטוח לאומי ולא לחברת הביטוח שבה מבוטח התלמיד.

בנוסף לכך, במקרים רבים את התביעה יש להגיש לא לחברת הביטוח בלבד כי אם גם לרשות המקומית, למשרד החינוך, למוסד החינוכי עצמו ועוד.

מקרים כאלו יכולים להיות למשל מקרים שבהם התלמיד נפגע כתוצאה מליקוי בנייה או מרשלנות של הצוות החינוכי במוסד.

אילו מסמכים חשוב לשמור?

בכל מקרה של פגיעה חשוב לאסוף מידע רב ככל האפשר על מנת למקסם את הפיצוי הכספי. חשוב לשמור כל קבלה, כל חשבונית, כל מכתב וכל אישור שנוגעים להוצאות או לטיפולים הרפואיים שעבר הנפגע. כך למשל אם ההורה החסיר ימי עבודה רבים עליו להמציא עדויות על כך ואם הילד עבר טיפולים רפואיים כלשהם עליהם שילמו ההורים, יש לשמור את המסמכים הרפואיים כמו גם את הקבלה על התשלומים.

בנוסף לכך חשוב מאוד לתעד את ההתרחשויות באופן מדויק בכל הקשור לפגיעה, חשוב לתעד האם בעקבות הפגיעה נזקקו ההורים לסיוע כלשהו, יש לתעד את מספר ימי הלימודים שהחסיר התלמיד ועוד.

חשיבות הפנייה לעורך דין

לא אחת ההורים שמגישים תביעה לקבלת פיצויים לא מודעים לזכויות המגיעות להם על פי חוק. במקרים מסוימים חברות הביטוח השונות מצליחות לשכור את שירותיהם של רופאים מומחים מטעמם שמקלים ראש במידת הנזק ובמקרים אחרים הגורמים השונים מגלגלים את האחריות הלאה מהם. חשוב להבין שללא סיוע מקצועי של עורך דין המתמחה בתחום לא ניתן לבחור את הצעדים בחכמה.

אי לכך, בכל מקרה של פגיעה, חשוב מאוד בראש ובראשונה ליצור קשר עם עורך דין שעוסק בתחום על מנת לקבל ייעוץ ראשוני שלרוב ניתן חינם אין כסף.

יש לשטוח את פרטי המקרה בפני עורך הדין ולהתייעץ אתו לגבי הצעדים שיש לנקוט בהם בכל מקרה ומקרה בהתאם לנסיבת הרלוונטיות. רק לאחר שתינתן להורים תמונת מצב שלמה ובהירה, יוכלו להבין מול מה הם מתמודדים ומה הם הנהלים שעליהם לפעול לפיהם.

תוכן עניינים
שתפו את המאמר:
כאן לשירותכם
אנו זמינים עבורכם לכל שאלה

לשאלות, שירות לקוחות או כל עניין אחר אנו מזמינים אתכם ליצור איתנו קשר:

מאמרים נוספים:

לפרטים נוספים ויעוץ מקצועי

צרו איתנו קשר כבר היום