קופת גמל

קופת גמל היא מכשיר לחיסכון פנסיוני לטווח ארוך ובינוני המוכר על ידי המדינה כאפיק חיסכון לגיל הפנסיה ונהנה כתוצאה מכך מהטבות מס. קופות הגמל מנוהלות כיום על ידי בתי השקעות שונים בישראל ומציעות מספר מסלולים ואפשרויות להשקעה. בניגוד לביטוח מנהלים וחלק מסוים מקרנות הפנסיה, מתמקדות קופות הגמל בחיסכון פנסיוני בלבד ואלא מאפשרות רכישת רכיבים ביטוחיים, כגון ביטוח אובדן כושר עבודה, ביטוח חיים וכדומה.

על פי חוק הפיקוח על השירותים הפיננסיים קופת הגמל הוא שם כולל למספר מוצרים ביניהם גם קרנות השתלמות, אולם בפועל מתייחסים לרוב לקופת הגמל המיועדת לתגמולים בלבד- כלומר קופות אשר משמשות כמכשיר המיועד לחיסכון פנסיוני בלבד.

על פי חוק הפנסיה שהנחקק בישראל בשנת 2009 חייב כל מעסיק להפריש כספים לחיסכון הפנסיוני של עובדיו, לאחר 9 חודשי העסקה, הכספים במקביל מעביר גם העובד אחוז קבוע ממשכורתו, כאשר המעסיק דואג להפרשת כספים גם לקרן פיצויי פיטורין. קופות הגמל מהוות כלי חיסכון פנסיוני המוכר עבור תשלומי הפנסיה וניתן לבחור בכל אחת מקופות הגמל עבור מטרה זו.

כספי קופת הגמל מושקעים על פי הסדר חוקתי של הקופה, כאשר התשואה מחלוקת בין עמיתי הקופה בניקוי דמי ניהול שהולכים אל מנהלי הקופה. רווחי הקופות המושגים על ידי ההשקעה בשווקי ההון נהנים מהטבה של זיכוי ממס בשיעור של 35%, במידה והחוסך עומד בקריטריונים של החיסכון בקופה. דמי הניהול שגובות הקופות עומד על שיעור של עד ל-2% מרווחי הקופה בשנה.

הרפורמה בקופות הגמל

לאחר השלמת מהפכת קופות הגמל, כספים המופקדים היום הקופות הגמל ניתנים למשיכה רק לאחר הגעה לגיל הפנסיה, למעט מקרים חריגים. אדם המושך כספנים לפני מועד זה יוותר על ההטבות וישלם מס בגובה 35% מהרווחים שהושגו. אולם כספים שהופקדו לפני שנת 2006 ניתנים למשיכה בתום 15 מאז מועד תחילת החיסגון או בהגעה לגיל 62 עבור נשים ו67 עבור גברים.  את הכספים ניתן למשוך בכל עת, אך תוך וויתור. מטרת מהפכה זו בקופות הגמל הייתה להפוך את כספי החיסכון בקופות הגמל לכספים המיועדים עבור תקופת הפנסיה בלבד. ניתן למשוך את הכספים גם במקרים חריגים נוספים.

בעבר היה הבדל משמעותי בין קופות הגמל לבין קרנות הפנסיה, שכן קופות הגמל היו מאפשרות את קבלת הכספים בתשלום מיידי בתום תקופת החיסכון ועל פי העמידה בקריטריונים, בעוד שקרנות הפנסיה היו לרוב משלמות קצבאות באופן מבוקר יותר ולכן גם זכו להטבות גדולות יותר. לאחר הרפורמה בקופות הגמל, גם מקופות הגמל לא ניתן למשוך את הכספים ישירות אלא על ידי תשלום לקצבה.

סוגי קופות גמל:

ישנן מספר סוגים של קופות גמל, חלקן מיועדות לחיסכון פנסיוני בלבד ואחרות הן קרנות השתלמות אשר מטרתן עשויה להיות שונה:

  • קופות גמל לתגמולים לעמיתים שכירים- קופה בה הכספים הנצברים ניתנים למשיכה בהגעה לגיל הפרישה (60) בצורה של הון. החל משנת 2008 לא ניתן לבצע הפקדות באפיק זה.
  • קופת גמל לעמיתים עצמאיים- קופה זו מיודעת לעמיתים עצמאיים המפקידים בעצם את על הכספים.
  • קופת גמל אישית לפיצויים- קופה בה מפקיד המעסיק כספים המועדים לפיצויי הפיטורין של העובד, בעקבות חוק הפנסיה שעבר בשנת 2009 חייב כל מעסיק להפריש גם כספים עבור פיצויי הפיטורין של העובד.
  • קופת גמל מרכזית לפיצויים- מאפשרת חיסכון מרוכז לתשלומי פיצוי פיטורין עבור כל העובדים של המעסיק.
  • קרן השתלמות: אפיק חיסכון לטווח קצר עד בינוני 3-6 שנים, הנחשב על פי חוק לקופת גמל.

תוכן עניינים
שתפו את המאמר:
כאן לשירותכם
אנו זמינים עבורכם לכל שאלה

לשאלות, שירות לקוחות או כל עניין אחר אנו מזמינים אתכם ליצור איתנו קשר:

מאמרים נוספים:

לפרטים נוספים ויעוץ מקצועי

צרו איתנו קשר כבר היום