קרן השתלמות

אנחנו שומעים כל הזמן את המונח קרן השתלמות אך למעשה הרבה אנשים לא יודעים על מה מדובר. קרן השתלמות היא למעשה קופות חיסכון לשכירים, עצמאיים, לחברי מושבים שיתופיים ולחברי קיבוץ. מדובר על קרן שנועדה בתחילה לשמש את עמיתיה במימון השתלמויות של כנסים או לימודים למיניהם אך כיום היא משמשת יותר ככלי חיסכון לטווח בינוני. מדובר על אפיק החיסכון היחידי בארץ שאינו לטווח ארוך ובכל זאת הוא פטור ממס ולכן רבים מצטרפים אליה.

מהן קרנות ההשתלמות של המורים והגננות?

קרנות ההשתלמות הן לשש שנים, מדובר על חיסכון לטווח הבינוני בו משתמשים מורים וגננות לשם יציאה לשנת השתלמות. בשנת ההשתלמות הם לא עובדים בהוראה ויש להם האפשרות לעסוק בהשתלמויות במגוון תחומים.

ישנן שלוש קרנות השתלמות לעובדי ההוראה והן : קרן ההשתלמות למורים ולגננות בע"מ, קרן ההשתלמות למורים התיכוניים, למפקחים ולמורים של סמינריונים וקרן השתלמות למורים של בתי הספר העל יסודיים בסמינרים ובמכללות. שתיים מקרנות ההשתלמות הן של הסתדרות המורים ואחת של ארגון המורים.

היתרון של חיסכון זה הוא שלעובדי הוראה ניתנת ההזדמנות ליהנות מאפיק חיסכון פטור ממס, בתנאים מסוימים הם אף יכולים למשוך את הכספים שלא לצרכי השתלמות אך במקרים אלו הם יקבלו רק כ – 90% מכספי המעביד.

מה חשוב לדעת על קרן השתלמות?

פעמים רבות קרן השתלמות מהווה חלק בלתי נפרד מתנאי ההעסקה של המעביד. המעביד אינו מחויב להפריש כספים אל קרן ההשתלמות אך אין ספק שרבים עושים זאת כדי לתת לעובדים הטבות עתידיות משתלמות.

כיום ניתן לראות כי החברות הפרטיות במשק נוטות לתת יותר קרנות השתלמות ואם אין קרן השתלמות במסגרת תנאי ההעסקה אז ניתן לבקש זאת כחלק מתנאי ההעסקה – תתפלאו לגלות כמה מעסיקים מסכימים לעשות זאת. פעמים רבות ניתן להגיע לפשרה בה העובד יקבל קרן השתלמות לאחר ותק של שנה בחברה.

כיצד יש לבחור קרן השתלמות?

בעת בחירת קרן השתלמות יש לשים לב לכמה נושאים חשובים כשאחד מהם הוא תשואת הקרן. חשוב להבין שתשואה זמנית גבוהה היא לא סימן טוב כאשר בכל שארית הזמן אין תשואות גבוהות, יש לחפש קרן השתלמות לה תשואות גבוהות ויציבות לאורך זמן. דרך אחת לעשות זאת היא בבדיקת התשואה של קרן ההשלמות בעבר בתקופות בהן השווקים ירדו.

נושא נוסף שמהווה פרמטר חשוב בעת בחירת קרן השתלמות הוא נושא הניסיון והאחריות, בחרו קרן השתלמות לה מוניטין טוב בתחום עם מנהלים עתירי ניסיון.

השירות הוא גם פרמטר חשוב אותו יש לבחון בעת בחירת קרן השתלמות, רצוי לבחור קרן השתלמות בה רמת השירות היא גבוהה בה תוכלו לקבל בכל עת שירותים טלפוניים של הפקדות סוף שנה, אישורי מס וכן הלאה.

עוד נושא חשוב שיש לבחון בעת בחירת קרן השתלמות הוא נושא הסיכון. כדי להבטיח בחירת בקרן השתלמות אשר מותאמת לצרכים האישיים יש לבחון את הרכב ההשקעות של הקרן, יש לבדוק כמה מנכסי החברה מושקים במניות, באיזה ענפים משקיעים את הכספים, כיצד מחלקים את ההשקעות בארץ ובחו"ל ומהו היקף הפיזור של אותן השקעות. מדובר בפרמטר מאוד מרכזי שכן הוא משליך על עתיד קרן ההשתלמות בצורות רבות. אחד הדברים החשובים שעליכם לעשות כשאתם בוחרים קרן השתלמות הוא בחינת רמת הסיכון והאם היא מתאימה לכם. חשוב להבין שכמה שהסיכון גדול יותר כך התשואות גבוהות יותר אך יש לקחת בחשבון שבצורה זו ניתן גם להפסיד כספים.

תוכן עניינים
שתפו את המאמר:
כאן לשירותכם
אנו זמינים עבורכם לכל שאלה

לשאלות, שירות לקוחות או כל עניין אחר אנו מזמינים אתכם ליצור איתנו קשר:

מאמרים נוספים:

לפרטים נוספים ויעוץ מקצועי

צרו איתנו קשר כבר היום