רשלנות רפואית

רשלנות רפואית
רשלנות רפואית

ביטוח תאונות אישיות לתלמיד הוא ביטוח שחל על כל תלמיד במדינת ישראל שזכאי לחינוך חינם. את דמי הביטוח משלמים ההורים במסגרת תשלומי הורים והפוליסה מכסה את התלמידים בגין נזקים ובגין היעדרות ממושכת מהלימודים עשרים וארבע שעות ביממה, 365 ימים בשנה.

במסגרת הפוליסה לא נבדקת האחריות לפגיעה אלא רק מידת החומרה שלה. היא מכסה את התלמיד גם במקרים בהם התאונה התרחשה באחריותו המלאה והבלעדית וגם במקרים בהם לא שהה בזמן התאונה בבית הספר או בגן.

אילו מקרים לא מכסה הפוליסה?

ישנם מקרים רבים שלא מכוסים על ידי הפוליסה כמו למשל המקרים הבאים:

  • פעולות איבה – אם הפגיעה התרחשה כתוצאה מפעולות איבה, ניתן להגיש תביעה למוסד לביטוח לאומי ובמקרים כאלו אין עילה להגשת תביעה לחברת הביטוח שבמסגרתה נרכשה פוליסת ביטוח תאונות אישיות לתלמיד.
  • תאונות דרכים – במידה והתלמיד נפגע בתאונת דרכים, יש להפעיל את הביטוח של הנהג ולא את חברת הביטוח שסיפקה את הפוליסה של ביטוח תאונות אישיות לתלמיד.
  • תאונת עבודה – נערים רבים בימינו עובדים בעבודות שונות. במידה והתאונה התרחשה בזמן העבודה, הרי שגם אז יש להגיש את התביעה למוסד לביטוח לאומי.
  • נזק כתוצאה ממחלה – תאונה מוגדרת כאירוע חיצוני שאינו צפוי ולכן אם הפגיעה היא תוצאה של מחלה ידועה הרי שמדובר על גורם פנימי שבמקרים רבים הוא אף צפוי.
  • רשלנות רפואית – במידה והפגיעה היא תוצאה של רשלנות רפואית, הרי שיש להגיש את התביעה למוסד הרפואי הרלוונטי.

מה היא רשלנות רפואית?

רשלנות רפואית היא הגדרת מטריה לאינסוף מקרים בהם כתוצאה מקבלת טיפול רפואי נגרם למטופל נזק בשל רשלנות. לא כל נזק שנגרם כתוצאה מטיפול רפואי יכול להוות עילה להגשת תביעה.

על מנת לקבל פיצויים יש להוכיח כי נגרם נזק וכי בינו לבין הטיפול קיים קשר סיבתי. בנוסף לכך יש להוכיח כי הרופא שהעניק את הטיפול חרג מרמת הזהירות הנדרשת ממנו, כלומר שכל רופא סביר אחר היה פועל אחרת.

על מנת להוכיח כי אכן התקיימה רשלנות רפואית יש להביא חוות דעת של רופא מומחה שתחום ההתמחות שלו קשור לסוג הפציעה. תפקידו של הרופא המומחה שכותב את חוות הדעת להביא עדויות מן הספרות המקצועית בנוגע לפרוטוקול הטיפולי המתאים ובנוגע לקשר שבין החריגה מהפרוטוקול לבין הנזק שנגרם.

מה יש לעשות על מנת להגיש תביעה בגין רשלנות רפואית?

הצעד הראשון שיש לעשות על מנת להגיש תביעה בגין רשלנות רפואית הוא לאתר עורך דין שמתמחה בתחום על מנת לקבע עמו פגישת ייעוץ.

רשלנות רפואית היא תחום משפטי מורכב מאין כמוהו ולא אחת התיקים השונים נסובים סביב תביעות בגובה של מיליוני שקלים.

אי לכך, חשוב לעבוד מול עורך דין שמכיר את התחום מלפנים ומאחור כדי לדעת באילו צעדים יש לנקוט בהתאם לנסיבות המצב.

כמו כן חשוב מאוד לאסוף את כל המסמכים הרלוונטיים למקרה הרשלנות. יש לאסוף חשבוניות וקבלות שיעידו על הסכומים ששילמו ההורים, להמציא מסמכים שמעידים על אובדן ימי עבודה, לתעד בקפידה את השתלשלות העניינים ולשמור כל מסמך רפואי שהוא.

סוגים שונים של רשלנות רפואית

במקרים רבים רשלנות רפואית יכולה להתקיים כשהרופא המטפל לא העניק את הטיפול המתאים לילד ובעקבות כך נגרם לו נזק אך במקרים רבים לא פחות הרשלנות היא תוצאה של אבחון שגוי של מחלה שהוביל לחוסר טיפול. כמו כן תחת הגדרת המטריה של רשלנות רפואית נכללים גם מקרים של רשלנות על רקע של מעקב לא תקין אחר מצבו הבריאותי של חולה או מטופל ועוד.

סוג מיוחד של רשלנות רפואית נקרא אי מתן הסכמה מדעת. מקרים כאלו הם מקרים בהם לפני שהמטופל ניגש לעבור פרוצדורה רפואית כלשהי, לא הוסברו לו או להוריו במקרה של ילדים, כל ההשלכות של ההליך הרפואי ובכך נשללה מהם האפשרות לדחות את קבלת הטיפול.

במצבים אלו לעתים אפילו לא נדרש להוכיח כי נגרם נזק על מנת שתתעורר עילה ממשית להגשת תביעה בגין רשלנות רפואית.

תוכן עניינים
שתפו את המאמר:
כאן לשירותכם
אנו זמינים עבורכם לכל שאלה

לשאלות, שירות לקוחות או כל עניין אחר אנו מזמינים אתכם ליצור איתנו קשר:

מאמרים נוספים:

לפרטים נוספים ויעוץ מקצועי

צרו איתנו קשר כבר היום