שאלות נפוצות ותשובות

הילד שלי נפגע במהלך שהות בגן – מה עושים?

בכל מקרה שבו ילד הולך לגן מוכר הרי הוא מבוטח במסגרת פוליסת ביטוח תאונות אישיות לתלמיד שבו מבוטח כל מי שזכאי לחינוך חינם במדינת ישראל.

הביטוח מכסה את הילד בכל מקרה של תאונה, בין אם התרחשה בין כותלי הגן הפרטי או הציבורי ובין אם התרחשה בכל מקום אחר. מדובר על ביטוח שמכסה את התלמיד או את ההולך לגן עשרים וארבע שעות ביממה, שבעה ימים בשבוע, שלוש מאות שישים וחמישה ימים בשנה ואפילו בחו"ל.

אי לכך מה שעליך לעשות הוא ליצור קשר עם מזכירות הגן ולבקש מהמזכירה טופס דיווח על תאונה. על המוסד החינוכי שאליו הולך הילד לסייע לך למלא את הטופס ולהגיש אותו לרשות המקומית שבתורה תעביר אותו לידי חברת הביטוח. מומלץ מאוד לאסוף ולשמור כל תיעוד שקשור לתאונה בדגש על תיעוד של הוצאות רפואיות, הוצאות ניידות, הוצאות של סיוע ועוד.

בנוסף לכך ייתכן וישנה עילה לתבוע את הגן או את הצוות במקום בגין רשלנות בתלות בנסיבות התאונה. אם הנפילה התרחשה כתוצאה מליקוי בנייה או כתוצאה מחוסר השגחה הרי שייתכן מאוד שהתרחש מקרה של רשלנות. על כך אנו ממליצים לך להתייעץ עם עורך דין שמתמחה בתחום כיוון שלא סיפקת לנו די פרטים בנוגע לנסיבות התאונה.

הילד שלי החליק בבית ספר בגלל רצפה רטובה – מה אפשר לעשות?

הורים רבים לא מודעים לכך שהילדים שלהם שלומדים בבית ספר מבוטחים על פי חוק בפוליסת ביטוח תאונות אישיות לתלמיד. הפוליסה משולמת מכספי ההורים במסגרת תשלומי החובה להורים בתחילתה של כל שנת לימודים ומסופקת על ידי חברות ביטוח פרטיות בהתאם לבחירת הרשות המקומית שבמסגרת תחום השיפוט שלה נמצא בית הספר הרלוונטי.

אי לכך, הדבר הראשון שיש לעשות הוא לגשת למזכירות בית הספר ולמלא טופס הגשת תביעה לקבלת פיצויים. הטופס יועבר לחברת הביטוח שתבחן את המקרה לגופו. ישנה חשיבות עליונה לאסוף את כל הניירת הרפואית וכן לדאוג לשמור את כל הקבלות שיש בהן כדי להעיד על ההוצאות בהן נאלצת לעמוד בעקבות התאונה.

חשוב להבין כי כאשר חברות הביטוח באות לבחון את המקרה, אין הן מעוניינות לבחון את מידת האחריות של גורם כלשהו או של הילד עצמו לתאונה. עם זאת, במידה ומדובר היה במחדל או במקרה של רשלנות כפי שתיארת, ייתכן כי ניתן יהיה להגיש תביעה נגד בית הספר בגין רשלנות.

אנו ממליצים לך להתייעץ על כך בפני עורך דין המתמחה בתחום.  לא כל מקרה של נפילה אכן מהווה עילה לתביעה בגין רשלנות אך מדבריך עולה כי לו היו מתריעים על כך שהרצפה רטובה ניתן היה למנוע את הנפילה ואת הסבל שנגרם לבנך.

הילד שלי שבר/איבד שן במהלך שהות בגן – כיצד להגיש את התביעה?

טיפולי שיניים נחשבים לטיפולים שגרתיים אך לא זולים כלל וכלל. בכל מקרה שבו ילד שבר או איבד שן, אם כתוצאה מאשמתו הבלעדית ואם כתוצאה מרשלנות, הרי שניתן להגיש תביעה לחברת הביטוח שסיפקה לכם את הפוליסה של ביטוח תאונות אישיות.

פוליסת ביטוח תאונות אישיות היא פוליסה שמוענקת על ידי חברות ביטוח פרטיות לרשויות המקומיות בישראל ומטרתה להעניק כיסוי כנגד תאונות ונזקים שיכולים להיגרם למי שזכאי לחינוך חינם.

מדובר על פוליסה מיוחדת שמכסה את התלמיד או את ההולך לגן במשך כל ימות השנה ובמשך כל שעות היממה. את התביעה מגישים בסיוע מזכירות המוסד החינוכי דרך הרשות המקומית לחברת הביטוח הפרטית. במזכירות המוסד החינוכי ממתין לכם טופס הגשת תביעה ולפי החוק על הצוות במזכירות לעשות ככל יכולתו על מנת לסייע לכם למלא ולהגיש את הטופס.

לא ציינת את נסיבות הפציעה ולכן ייתכן מאוד כי הנזק שנגרם היה תוצאה של רשלנות. במידה וכאן כך הם פני הדברים ייתכן כי במקביל לתביעה שתוגש לחברת הביטוח ניתן יהיה להגיש תביעה נוספת בגין רשלנות. על כך מומלץ להתייעץ עם עורך דין שמתמחה בתחום על מנת לקבל תמונת מצב בהירה בנוגע לסיכויי ההצלחה של התביעה.

מה כלול בביטוח קופת החולים של הילד?

כל תינוק שנולד במדינת ישראל משויך באופן אוטומטי לקופת החולים שבה מבוטח ההורה שמקבל את קצבת הילדים עבורו. זאת כל עוד לא רשמו אותו הוריו לקופת חולים שונה תוך חצי שנה מיום לידתו. באופן עקרוני הביטוח הרפואי שמעניקות קופות החולים לילדים לא שונה בהרבה מזה הניתן למבוגרים אלא אם כן בוחרים ההורים לבטח את ילדיהם בביטוח מקיף יותר. במקרים כאלו כל קופת חולים מציעה שירותי ביטוח שונים המתאימים באופן מיוחד עבור ילדים. בין היתר מדובר על הטיפולים הבאים:

  • טיפולים לילדים בעלי בעיות התפתחות כמו למשל רכיבה טיפולית, פיזיותרפיה, טיפול פסיכולוגי, שחיה טיפולית ועוד.
  • טיפולי שיניים מורכבים כמו למשל טיפולי שורש, איטום חריצים, עקירות מורכבות ועוד.
  • טיפולים לדחיקת לשון שמיועדים לילדים בני עשר עד שבע עשרה שנה.
  • הנחות של עד עשרים וחמישה אחוז לטיפולי יישור שיניים.
  • הנחות עבור שירותי אבחון דידקטיים שונים ועוד.

חשוב מאוד שתדרשו מקופת החולים בה מבוטח הילד שלכם הסבר על הפוליסה בה הוא מבוטח על מנת שלא להיתקל בהפתעות לא נעימות. זכותכם לקבל הסבר מפורט על פרטי הפוליסה הספציפית בה מבוטח הילד ולקבל הסבר על הרחבת הפוליסה לסוגי ביטוח נוספים.

האם יש כיסוי ביטוחי לתלמידים היוצאים למשלחות בחו"ל?

ביטוח תאונות אישיות לתלמיד הוא ביטוח שמכסה את התלמידים במדינת ישראל הזכאים לחינוך חינם מפני תאונות שונות במשך כל ימות השנה ובכל שעות היממה. מתוקף כך התלמידים מכוסים בהחלט גם במידה והם נמצאים בחופשה משפחתית בארץ או בחו"ל. עם זאת, חשוב להבין כי הפוליסה לא מכסה מפני כל תאונה אפשרית. כך למשל הפוליסה לא מעניקה כיסוי במקרים של תאונות דרכים או פעולות איבה ומלחמה, במקרים של תאונות עבודה או במקרים של רשלנות רפואית.

לפי משרד החינוך על מנת לאפשר לילד להצטרף למשלחת לחו"ל יש לבטח אותו כנגד תאונות דרכים בחו"ל ומבלי ביטוח זה לא ניתן לאשר את יציאתו למשלחת. על כך הוסכם גם בוועדת החינוך של הכנסת.

האם יש ביטוח על רכוש תלמידים?

לפי החוק הנהוג כיום במדינת ישראל כל תלמיד שזכאי לחינוך חינם צריך להיות מבוטח בפוליסת ביטוח תאונות אישיות.

הפוליסה מבטיחה פיצוי במקרים של נכות זמנית, מלאה או במקרים של מוות אך בהחלט אינה מעניקה פיצוי במקרה של אובדן רכוש או נזק לרכוש. בין אם מדובר על מכשיר טלפון נייד ובין אם מדובר על ציוד עזר רפואי יקר ככל שיהיה, התלמידים לא מבוטחים כנגד נזק, גנבה או אובדן במסגרת החוק באופן אוטומטי.

עם זאת, בהחלט ייתכן כי הנזק שנגרם לרכוש היה תוצאה של רשלנות מצד גורם מסוים. כך למשל אם כתוצאה מרשלנות של בית הספר לא הוצבה מורה בחצר בית הספר במהלך ההפסקה בניגוד לתקנות ובעקבות כך נגרם נזק של ממש לציוד יקר שהיה בחזקתו של תלמיד מסוים, ייתכן מאוד וניתן יהיה להגיש תביעה בגין רשלנות.

על מנת לברר האם אכן ישנה עילה להגשת תביעה כזו ישנו צורך להתייעץ על כך עם עורך דין המתמחה בתביעות מסוג זה, לשטוח בפניו את נסיבות המקרה ולקבל ממנו את חוות דעתו המקצועית בעניין.

התיישנות – עד מתי תקופת התביעות מרגע המקרה?

בניגוד לסוגים אחרים של פוליסות ביטוח, כשמדובר על פוליסת ביטוח תאונות אישיות לתלמיד לא מדובר על התיישנות מרגע התאונה אלא על התיישנות מהרגע שבו המבוטח הגיע לגיל עשרים ואחת. לפי זאת גם במידה והתאונה התרחשה כאשר היה התלמיד בן עשר שנים לצורך העניין, עדיין יכולות לחלוף יותר מעשר שנים עד שהתביעה תתיישן ולא ניתן יהיה לתבוע עוד את חברת הביטוח הרלוונטית למקרה.

למעשה במקרים מסוימים ישנה עדיפות להמתין עם התביעה כיוון שלא תמיד ניתן להעריך את מידת הנזק אלא רק לאחר מספר שנים.

מהו נוהל החזר הוצאות בגין טיפול בתלמיד בחדר מיון?

במידה והילד הובהל לחדר המיון, הוריו לא צריכים לשאת בהוצאות. על מנת לקבל את החזר התשלום בגין האשפוז כל שעליהם לעשות הוא לגשת למזכירות של המוסד החינוכי שאליו רשום הילד ולקבל אישור בכתב על נסיבות התאונה שאירעה. את האישור שיקבלו ההורים מבית הספר או מהגן אליו רשום התלמיד עליהם להעביר לידי קופת החולים בה מבוטח הילד וזו האחרונה צריכה להעביר לידי ההורים את ההתחייבות הנדרשת עבור בית החולים. כל זאת לפי חוק בריאות ממלכתי.

מהו נוהל מתן טיפול רפואי ראשוני בביה"ס?

נוהל מתן טיפול רפואי ראשוני בביה"ס הוא הנוהל שמגדיר את הפעולות שעל בית הספר לנקוט בהן במקרה שבו תלמיד נפצע או נפגע בבית הספר. לא מדובר על כל סוג של פציעה אלא רק על פגיעה שאין בה סכנת חיים של ממש או פיקוח נפש.

בכל מקרה של פגיעה מסוג זה הנוהל מגדיר שעל ביה"ס ליצור קשר באופן מידי עם המוקד של חברת "נטלי" שפועל בימי הלימודים בין השעות שבע וחצי בבוקר לארבע אחרי הצהריים. תפקידו של המוקד הוא להעניק סיוע טלפוני ולשלוח מטפל במהירות האפשרית לבית הספר.

פציעות שנחשבות כקלות או כפציעה שבשגרה הן למשל שברים או פריקות, שטפי דם או חתכים. בכל מקרה שבו מדובר על פציעה לא שגרתית כמו למשל נפילה מגובה רב, פציעה מורכבת, כוויות חמורות וכיו"ב, הטיפול לא ייעשה מול המוקד כי אם מול מד"א באופן ישיר.

האם קיים החזר כספי בגין הסעת תלמידים נפגעי תאונות לקבל טיפול רפואי?

בכל הקשור להחזר הוצאות בגין הסעת תלמידים מבחינים לפי החוק בין שלושה מקרים עיקריים להלן:

  • במידה וחברת "נטלי" ביקשה מבית הספר שבו אירעה התאונה להזמין מונית על מנת לפנות את התלמיד לבית חולים, יש לשלוח את הקבלה עבור הנסיעה לחברת "נטלי" על מנת לקבל החזר תשלום עבור הנסיעה. במידה והחברה הזמינה אמבולנס על דעת עצמה, התשלום יחול עליה בכל מקרה.
  • במידה ומדובר על תאונה שגרמה לכך שבית הספר יזמין אמבולנס ובשלב מאוחר יותר בעקבות התאונה הוחלט לאשפז את הנפגע, על ההורים לפנות לקופת החולים בה מבוטח בנם על מנת לקבל התחייבות לחדר מיון בגין נסיבות האירוע עליהן הם צריכים לקבל אישור בכתב מהמוסד החינוכי בו אירעה התאונה.
  • במידה ובית הספר הזמין את האמבולנס ובסופו של דבר הוחלט מטעמים רפואיים שאין צורך לאשפז את התלמיד, יש לפנות באופן ישיר לאחראי על ההסעות במחוז בו אירעה התאונה עלן מנת לקבל הנחיות פרטניות בנוגע למקרה הספציפי שאירע ולבדוק את מידת הזכאות לקבלת החזר הוצאות בגין הפינוי. במקרים כאלה נבחן כל מקרה לגופו.

האם קיימים תנאי מינימום אותם יש לכלול בפוליסת ביטוח תלמידים?

לפי החוק הנהוג במדינת ישראל כל תלמיד שזכאי לחינוך חינם צריך להיות מבוטח בפוליסת ביטוח תאונות אישיות לתלמיד שחייבת לכלול את סך כל התנאים המופיעים בפוליסה לביטוח תאונות אישיות של החברה למשק וכלכלה של השלטון המקומי. כל זאת בתנאי שעלות הפוליסה לא תעלה על המחיר המרבי שמדי שנה מתפרסם ומתעדכן מחדש על ידי חוזר מנכ"ל משרד החינוך.

תנאי המינימום כוללים את הסכום שישולם להורים במקרה של מות התלמיד, את הסכום הקבוע עבור כך וכך אחוזי נכות זמנית או קבועה, את גובה החזר התשלומים בגין הוצאות רפואיות או הוצאות חילוץ ועוד. קצרה היריעה מלהכיל את כל הפרטים הרשומים בפוליסה.

אי לכך אנחנו מעוניינים ליידע אתכם כי זוהי חובתו של המוסד החינוכי להעביר לידי ההורים את הפוליסה בצירוף של טופס גילוי נאות שבו מפורטים ומבוארים הסעיפים השונים הרשומים בה עד חודש ימים מיום תחילת שנת הלימודים. עיינו בפוליסה ובטופס המצורף אליה ולמדו את הפוליסה היטב על מנת שבבוא העת לא תהיו מופתעים.

תוכן עניינים
שתפו את המאמר:
כאן לשירותכם
אנו זמינים עבורכם לכל שאלה

לשאלות, שירות לקוחות או כל עניין אחר אנו מזמינים אתכם ליצור איתנו קשר:

מאמרים נוספים:

לפרטים נוספים ויעוץ מקצועי

צרו איתנו קשר כבר היום