ביטוח אחריות מקצועית

בשנים האחרונות ישנה מגמה בעולם המערבי, שבמסגרתה יותר ויותר אנשים מגישים תביעות כנגד בעלי מקצוע בשל רשלנות, השמטה או מחדל כלשהו במהלך הטיפול של איש המקצוע בלקוחותיו. יותר ויותר בעלי מקצועות חופשיים חשופים כיום יותר מאי פעם לתביעות רשלנות מסוגים שונים.

ביטוח אחריות מקצועית הינו פוליסת ביטוח המיועדת למגוון רחב של בעלי מקצועות חופשיים, כגון מטפלים, רופאים, מדריכי כושר, מתווכים, רואי חשבון, עורכי דין, מעצבי פנים, מהנדסים ועוד, ומטרת הפוליסה הינה לבטח את אנשי המקצוע מפני תביעות רשלנות, מחדל או השמטה.

במסגרת פוליסת ביטוח אחריות מקצועית יכולים בעלי המקצועות החופשיים ליהנות מכיסוי מקיף נגד תביעות הקשורות באופן ישיר לעבודתם ולשירות אותו הם מעניקים, ולעסוק בהתמחותם במקצועיות ומסירות, ללא חשש לתביעות מסוג זה.

ביטוח אחריות מקצועית – מה כוללת הפוליסה?

כיום, חברות ביטוח רבות מציעות ללקוחותיהן פוליסת ביטוח אחריות מקצועית. לכל חברת ביטוח מוצר משלה, ומרכיבי והיקף הפוליסה שונים מחברת ביטוח אחת לשניה. עם זאת, מרבית הפוליסות המוצעות בשוק כיום מעניקות כיסוי מקיף מפני תביעות שונות ומבטיחות כיסוי הוצאות משפטיות בסכומים שונים, כיסוי פיצוי ללקוח במידה ונקבע ועוד.

מידת הכיסוי אותו מעניקה הפוליסה שונה מפוליסה אחת לשניה, לכל פוליסת תקרת אחריות משלה והיא שקובעת את גובה הכיסוי המקסימלי במקרה של תביעה. כמו כן, ישנן פוליסות ביטוח אחריות מקצועית שמכסות איש מקצוע יחד ופוליסות המיועדות לחברות או ארגונים שלמים.

פוליסות אלו נבדלות זו מזו בהיקף הכיסוי אותו הן מעניקות למבוטחים, במרכיבי הביטוח השונים וכמובן בדמי הביטוח שיש לשלם תמורת הפוליסה. כמו כן, כאשר מדובר בפוליסות אחריות מקצועית לחברה או ארגון, ניתן למצוא ביטוחים המעניקים כיסוי רחב במיוחד ואף מאפשרים כיסוי רטרואקטיבי מיום הקמת החברה.

ביטוח אחריות מקצועית – איך בוחרים?

כאמור, בשוק הביטוח היום ניתן למצוא מגוון רחב של פוליסות ביטוח אחריות מקצועית ועלינו לדעת כיצד לבחור את הפוליסה המתאימה ביותר עבורנו.

המרכיב הראשון שיש לשקול הוא מידת הכיסוי של הפוליסה, מצד אחד וודאי נרצה לרכוש פוליסת ביטוח אחריות מקצועית עם תקרת אחריות מקסימלית. מנגד, מידת הכיסוי הדרוש לאנשי מקצוע שונים נבדל בין בעלי מקצוע כאלה לאחרים, ולא דווקא יש צורך לרכוש את הכיסוי המקסימלי.

כך למשל, במרבית המקרים, תביעת רשלנות כנגד רופא בכיר במוסד רפואי גדול תיהיה גבוהה משמעותית מתביעה דומה המוגשת כנגד קוסמטיקאית המטפלת בעשרות לקוחות בודדים בביתה. לכן, יש לבחור בכיסוי מתאים ולא דווקא לשלם דמי ביטוח גבוהים תמורת כיסוי מקסימלי.

בשל ההבדלים השונים בין הפוליסות הנמכרות, על מנת למצוא את פוליסת ביטוח אחריות מקצועית המתאימה ביותר עבורכם מומלץ לעשות השוואה מקיפה בין המוצרים השונים שמוצעים על ידי חברות הביטוח. במהלך ההשוואה בין הביטוחים השונים מומלץ להתייחס בתשומת לב לכל המרכיבים של פוליסת ביטוח אחריות מקצועית, מידת הכיסוי למצבים שונים וכמובן דמי הביטוח אותם תשלמו בתמורה לפוליסה.

את ההשוואה בין הפוליסות השונות תוכלו לעשות על ידי מציאת פוליסות מתאימות באינטרנט ופנייה לכל אחת מחברות הביטוח לקבלת הצעה. במקרים רבים, חברת הביטוח תאפשר לכם לבחור בפוליסה שאת מרכיביה השונים תבחרו בעצמכם, אפשרות זו יכולה להיות נוחה ומשתלמת במיוחד.

חשוב לזכור, שפוליסת ביטוח אחריות מקצועית נועדה לאפשר לכם לעסוק במקצועכם בראש שקט וללא חשש מפני תביעות שונות, על כן מומלץ להקדיש את הזמן הדרוש לבחירת הפוליסה שתעניק לכם את מידת השקט הנפשי הדרושה לכם, במסגרת עבודתכם במקצוע.

עוד בנושא: ביטוח אחריות חוקית, ביטוח חובות מעבידים

תוכן עניינים
שתפו את המאמר:
כאן לשירותכם
אנו זמינים עבורכם לכל שאלה

לשאלות, שירות לקוחות או כל עניין אחר אנו מזמינים אתכם ליצור איתנו קשר:

מאמרים נוספים:

לפרטים נוספים ויעוץ מקצועי

צרו איתנו קשר כבר היום