ביטוח ילדים במסגרת בית ספרית

ביטוח בבית ספר
ביטוח בבית ספר

בכל הקשור לאחריות של בתי הספר כלפי התלמידים הלומדים בין כותליהם ברור לכל כי טובתם של הילדים צריכה לעמוד לנגד עיניהם של המוסדות החינוכיים בכל עת.

על כל בית ספר מוטלת חובת זהירות כלפי התלמידים הלומדים בו כשלפי הפסיקה העדכנית הנהוגה במדינת ישראל מדובר על חובה מוגברת. למעשה לפי בית המשפט העליון החובה שחלה על בית הספר כלפי התלמיד לא נופלת ממידת האחריות המוטלת על אב כלפי בנו. חובת זהירות זו היא פועל יוצא של גיל התלמידים, מהחשש פן חס וחלילה ייפגעו ומחובת הפיקוח על כל הנעשה בתחומי בית הספר.

האם תמיד פגיעה היא תוצאה של רשלנות?

חשוב מאוד לציין שלא תמיד נזק פיזי או נפשי שנגרם לילד שלומד בבית ספר הוא תוצאה של רשלנות בית ספרית.

בהתאם לכך, בכל מקרה שבו מוגשת תביעה לבית ספר זה או אחר בגין נזקים שנגרמו לתלמידים, חשוב לבחון את המקרה לגופו ואת הנסיבות הספציפיות בהן התרחשו. אכן, האחריות היא אחריות מורחבת אך אינה מוחלטת (אבסולוטית).

הפסיקה הרלוונטית בכל מקרה ומקרה נבחנת בהתאם למגוון היבטים ואספקטים שמרכיבים את הסיטואציה הספציפית בגינה הועלו הטענות נגד בית הספר. כך למשל תלמיד שנפגע בקטטה בחצר בית הספר שלא הופסקה כיוון שבית הספר לא העמיד מורה אחראית בחצר בניגוד לתקנות הוא מקרה שונה לחלוטין מתלמיד ששבר את ידו כשנפל מאופניו לאחר שביצע פעלול מסוכן לצורך העניין.

ביטוח תאונות אישיות לתלמיד

לפי החוק הנהוג במדינת ישראל כל תלמיד שזכאי לחינוך חינם צריך להיות מבוטח בפוליסת ביטוח תאונות אישיות. לרוע המזל הורים רבים לא מודעים לכך שבכל שעה שהיא, הילדים שלהם מבוטחים על ידי פוליסה שמשולמת מכיסם. כתוצאה מכך ילדים רבים שנפגעים בבית הספר לא זוכים לקבלת פיצוי כלשהו.

חשוב להבהיר שזוהי אחריותו של בית הספר ליידע את ההורים על קיום הפוליסה ולהעביר לידיהם העתק של הפוליסה וטופס גילוי נאות שמבאר את הכתוב בה עד חודש ימים מתחילת שנת הלימודים.

למרות שמאמר זה דן בביטוח של ילדים בבית הספר עצמו, הרי שחשוב לציין כי הביטוח הספציפי הזה (ביטוח תאונות אישיות לתלמיד) מכסה את התלמיד גם נגד נזקים שנגרמו לו מחוץ לשעות הפעילות של המוסד ואפילו במידה שבזמן התאונה שהה בביתו או בחופשה משפחתית למשל. הביטוח מכסה את התלמיד 24 שעות ביממה, 365 ימים בשנה.

מתי צריך להגיש תביעה בגין רשלנות ומתי יש להפעיל את הביטוח?

כפי שציינו, לפי הפסיקה הנהוגה במדינת ישראל חשוב לבחון כל מקרה ומקרה לגופו. לצורך כך ישנה חשיבות עליונה להתייעץ עם עורך דין שעוסק בתחום לפני שמגישים כל תביעה שהיא. במקרים מסוימים ניתן אף להגיש מספר תביעות במקביל, במקרים אחרים ישנו צורך להגיש תביעה ישירות נגד בית הספר, לפעמים התביעה צריכה להיות מוגשת למשרד החינוך ועוד.

רק עורך דין שמכיר את החוק מאחור ומלפנים ומיודע בנוגע לפרטי הפרטים של התאונה יכול להנחות את ההורים בנוגע לדרכים בהן עליהם לנקוט על מנת לקבל את הפיצויים המגיעים לתלמיד על פי חוק.

גובה הפיצויים לפי פוליסת ביטוח תאונות אישיות לתלמיד

שיעור הפיצויים משתנה בהתאם לסוג הפציעה ולדרגת הנכות ממנה סובל התלמיד. עם זאת, בניגוד לתביעות בגין רשלנות, הרי שאין כל משקל למידת האחריות של התלמיד או של כל גורם אחר לנזק. ביטוח תאונות אישיות מכסה את התלמיד גם במידה והתאונה נגרמה לחלוטין באשמתו.

נכות בשיעור של 100% תזכה את התלמיד בפיצויים בגובה של 300 אלף ₪, במקרה של מוות יפוצו ההורים בתשלום בגובה של 140 אלף שקלים, במקרה של נכות צמיתה בשיעור של 50% התלמיד יזכה לפיצויים בגובה של 175 אלף שקלים, ומלבד זאת ישנם חריגים מסוימים. על מנת להבין את הזכויות ואת החובות, על מנת להכיר את הביטוח הספציפי של התלמיד המבוטח ועל מנת לדעת כיצד לנהוג במקרה של תאונה שהתרחשה בבית הספר, מומלץ לקבוע פגישת ייעוץ עם עורך דין שמתמחה בתחום.

ראו גם:

נהלי הגבייה לקבלת תמלוגים

תוכן עניינים
שתפו את המאמר:
כאן לשירותכם
אנו זמינים עבורכם לכל שאלה

לשאלות, שירות לקוחות או כל עניין אחר אנו מזמינים אתכם ליצור איתנו קשר:

מאמרים נוספים:

לפרטים נוספים ויעוץ מקצועי

צרו איתנו קשר כבר היום