ביטוח חקלאי (פוליסה)

עם כל הכבוד למגמת העיור המאפיינת את ישראל ולהשתכנות של אחוזים נכבדים מתושביה באזורים הצפופים, חלק לא מבוטל מתושבי המדינה גר לו באחד מן הקיבוצים או המושבות הפזורים לאורך המדינה. בדיוק עבורם עומד הביטוח החקלאי, על שלל רבדיו.

מטבע הדברים, מיועד הביטוח החקלאי לאנשים אשר ברשותם משק חקלאי. עם זאת, כפי שתראו מיד- הוא מכסה היבטים רבים בחייהם של אלה, ומעניק מענה ביטוחי מלא. בשנים האחרונות, המודעות בקרב תושבי האזורים השקטים האלה לחשיבות הביטוח רק גוברת, ובחלק ניכר מהמושבות או הקיבוצים הוא משמש בגדר חובה.

הסיבות בגינן צריך ביטוח חקלאי

העובדות מראות כי קשה הרבה יותר להיות חקלאי בשנים האחרונות. מזג האוויר הפכפך הרבה יותר, משאבים חיוניים לעבודת החקלאי חסרים ושנות הבצורת הופכות למעשה לעובדה ברורה. הגניבות באזורים החקלאיים רק מתגברות, מותירים רבים חסרי כל. וזה עוד בלי להזכיר, חלילה, פגיעות של בעלי חיים או מיני מזיקים שונים.

כל אלה מביאים לכך שביטוח חקלאי הופך לצורך לגיטימי לכל חקלאי, וכן לגופים אשר עובדים באיזורים מסוג זה. אחרי הכל, פרנסתו של האדם תלויה בתפקוד ראוי של המשק שלו. פגיעה חיצונית בהם מביאה לנזקים פיננסיים עצומים, אשר משפיעים על כל אחד מהיבטים החיים של איש המשק.

מה כולל הביטוח החקלאי?

כמובן שאין הסכם ביטוח חקלאי אחד שדומה למשנהו, ובכל אחד מהמקרים עומדים משתנים רבים על הסף, ואלה משתנים בכל הסכם. עם זאת, ברמה הכללית ניתן לטעון כי הביטוח מכסה נזקים אשר חלים על מבני המשק או תכולתו- בין אם המדובר הוא בפגעי טבע, באש, בתאונות, בפעולות זדון או בכל דבר אחר.

מעבר לכך, מרבית הביטוחים (ובוודאי שהמקיפים שבהם) כוללים בתוכם גם שברים מכניים אשר פוגעים בציוד, ביטוח חובות למעבידים אשר מועסקים בשטח החקלאי ואפילו את דירת המגורים של החקלאי, על כל חפציה ורהיטיה.

חשוב להדגיש כי ביטוח חקלאי אינו מיועד אך ורק לעוסקים בחקלאות. בתים אשר ממוקמים בלב יישוב חקלאי או מושב יכולים לנכס לעצמם סוג זה של ביטוח. על רקע התאונות או הנזקים אשר נפוצים בעיקר במקומות מסוג זה, לא פעם השקעה זו מתבררת כמוצלחת ביותר.

הסוגים המיוחדים של ביטוח חקלאי

בין הסוגים הסטנדרטים של ביטוחים חקלאיים, ניתן למנות כאלה אשר אינם מובנים מאליהם. בחלק מהמקרים, תחת הביטוח החקלאי בוחרים האנשים לבטח את בעלי החיים שלהם, הנפוצים מאד באורח חיים שכזה. מחלות, מגפות וטיפולים רפואיים הם רק חלק מהמצבים שמכסה ביטוח שכזה.

ביטוחים ייחודיים אחרים הם ביטוחי לנכסי אגודות חקלאיות, או כאלה הנערכים עבור צי הטרקטורים של חקלאי מסוים וכוללים הן את כלי התחבורה והן את כל הסחורה אשר מועברת באמצעותם.

כך נקבע מחיר פוליסת הביטוח החקלאי

כאמור, כיסוי הביטוח בכל אחד מהמקרים רחב, ומשפיע במידה רבה על מחיר הפוליסה. מעבר לאופן הכיסוי, הרי שנלקחים בחשבון גם גורמים רבים וטובים, ביניהם גודל השטח החקלאי, מיקומו, תנאי מזג האוויר האופייניים, הסכנות העורבות וכן הלאה.

לכן, חשוב מאד להשקיע את מירב המאמצים בבחירת הסכם שבאמת נותן מענה לכל הסכנות אשר עלולות לידי ביטוי. אין טעם להחזיק בביטוח לטרקטורים, נניח, במשק אשר אינו כולל ולו כלי אחד מסוג זה לרפואה.

ברור שגיוון זה מביא לפערים עצומים בהצעות של חברות הביטוח השונות. טווח מחירים רחב זה מצריך מחשבה מרובה טרם חתימת ההסכם בהשוואה בין ההצעות השונות, מאחר והסכם לא ראוי יחולל יותר נזק מאשר תועלת.

תוכן עניינים
שתפו את המאמר:
כאן לשירותכם
אנו זמינים עבורכם לכל שאלה

לשאלות, שירות לקוחות או כל עניין אחר אנו מזמינים אתכם ליצור איתנו קשר:

מאמרים נוספים:

לפרטים נוספים ויעוץ מקצועי

צרו איתנו קשר כבר היום