ביטוח ילדים בגן

ביטוח תלמידים בגן
ביטוח תלמידים בגן

מסקר עדכני שנערך לאחרונה במדינת ישראל עולה תמונה מפתיעה לפיה הורים רבים השולחים את ילדיהם לגנים מדי יום ביומו לא מודעים לכך שבכל מקרה של נזק שנגרם לילדיהם הם זכאים לקבלת פיצוי.

הפיצוי ניתן במסגרת פוליסת ביטוח תאונות אישיות שמשולמת מכספי ההורים במסגרת תשלומי החובה (תשלומי הורים) ובכל זאת, הורים רבים כלל לא מודעים לכך שילדיהם מבוטחים בביטוח זה.

הפוליסה של ביטוח תאונות אישיות היא פוליסה מיוחדת שעל פי חוק צריך כל בית ספר או גן ילדים לבטח בה את התלמידים או את הילדים הרשומים אליו. למעשה כל ילד שזכאי על פי חוק לחינוך חינם צריך להיות מבוטח בפוליסה הרלוונטית.

הפוליסה נרכשת מחברות ביטוח פרטיות ובמקרה של נזק יש להגיש את התביעה בסיוע של מזכירות המוסד החינוכי לחברת הביטוח.

האם במקרה של נזק ניתן לתבוע רק את חברת הביטוח?

חשוב להבחין בין שני מצבים שעלולים להתרחש בהקשר של נזק לילדי הגן. המצב הראשון הוא המצב שבו נגרם לילד נזק (פיזי או נפשי) כתוצאה מאירוע שלא היה באחריותו של איש. כך למשל במידה והילד החליט על דעת עצמו לקפוץ מהחלון לצורך העניין בזמן ההפסקה, הרי שלא תמיד מדובר על מקרה של רשלנות. הסיבה לכך נעוצה בעובדה שמטבע הדברים לא ניתן להצמיד לכל ילד גננת אישית ולא את כל התאונות ניתן למנוע.

המקרה השני הוא זה שבו התאונה אכן התרחשה בשל הפרת חובת הזהירות כלפי הילד. כך למשל במידה והגננת בחרה לצאת להפסקה ולא השגיחה על התלמידים בזמן התאונה, הרי שמדובר על מקרה של רשלנות. באופן דומה במידה והילד נפגע כתוצאה מקריסה של אחד ממתקני השעשועים שבגן, הרי שמדובר על מקרה של רשלנות גם כן.

הנקודה החשובה שיש להבין היא שבמקרה של נזקים שאירעו לילדי הגן חשוב לבחון כל מקרה לגופו בהתאם לנסיבות. לצורך כך יש להתייעץ כמובן עם עורך דין שמתמחה בתחום ושמכיר את נסיבות המקרה.

ביטוח תאונות אישיות לתלמיד

עד כה דיברנו רק על תאונות שהתרחשו במסגרת הגן. עם זאת, ביטוח תאונות אישיות לתלמיד מכסה את הילדים שרשומים לגן מוכר גם מחוץ לשעות הפעילות של הגן. כך למשל גם אם הילד נפצע בזמן ששיחק בחצר ביתו, עדיין הוא מכוסה על ידי הפוליסה. כמו כן גם במקרה שהילד נפצע שלא במהלך שהותו בגן, במקרים מסוימים מדובר על רשלנות ובמקרים אחרים אין לרשלנות כל קשר למקרה.

לדוגמא אם הילד מעד על ליקוי במדרכה, ייתכן כי ניתן יהיה להגיש תביעה לרשות המקומית אך במידה והילד נפל בשעה ששיחק בביתו בזמן ששהה בחדרו בגפו, הרי שלא ניתן יהיה לתבוע על רשלנות ובמקרה זה יש להפעיל את פוליסת הביטוח בלבד.

ההבדל בין תביעת נזיקין שמוגשת למשרד החינוך, לגננת האחראית, לגן או לכל גוף אחר לבין תביעה שמוגשת לחברת הביטוח שסיפקה את הפוליסה הוא שחברת הביטוח לא מחפשת אשמים. גם במידה והתאונה התרחשה באחריותו המלאה של הילד, עדיין הוא יהיה זכאי לפיצויים הקבועים בפוליסה וזאת בניגוד לתביעת נזיקין שבפירוש לוקחת בחשבון את מידת האחריות של הגורם הנתבע.

כמו כן לפיצויים שניתנים על ידי חברת הביטוח שסיפקה את הפוליסה יש רף עליון בעוד שלתביעות נזיקין אין רף עליון מוגדר. כך למשל מקרה של מוות כתוצאה מתאונה של ילד בגיל הגן תזכה את הוריו בתשלום של מאה וארבעים אלף שקלים ואילו מקרה של נכות צמיתה בשיעור של מאה אחוז יזכה את הילד בפיצוי בגובה של 350 אלף שקלים אך במידה ומדובר על מקרה של רשלנות, סכום הפיצויים יכול להיות גבוה בהרבה ולהגיע למיליוני שקלים.

לסיכום

באחריותו של כל הורה לקרוא את תנאי הפוליסה עליה הוא משלם ולהיות מודע לדרכים בהן עליו לנקוט במידה ואירע נזק כלשהו לבנו או לבתו כתוצאה מתאונה. באופן כללי המלצה היא להתייעץ עם עורך דין מוסמך שמתמחה בתחום זה בכל מקרה של נזק שאירע לילד בגיל הגן, בין אם במהלך שהותו בגן ובין אם במהלך שהותו בכל מקום אחר.

תוכן עניינים
שתפו את המאמר:
כאן לשירותכם
אנו זמינים עבורכם לכל שאלה

לשאלות, שירות לקוחות או כל עניין אחר אנו מזמינים אתכם ליצור איתנו קשר:

מאמרים נוספים:

לפרטים נוספים ויעוץ מקצועי

צרו איתנו קשר כבר היום