ביטוח ילדים במשפחתון ציבורי/פיקוח

משפחתון ציבורי
משפחתון ציבורי

משפחתון ציבורי הוא מסגרת חינוכית שמתאימה לילדים בגילאי שישה חודשים עד שלוש שנים. המשפחתונים הציבוריים במדינת ישראל נמצאים בפיקוח של אגף מעונות יום ומשפחתונים במשרד התמ"ת והמטפלת שאמונה על הפעלת המשפחתון נמצאת תחת הפיקוח הישיר של רכזת המשפחתונים שפועלת מטעם הרשות המקומית.

רכזת המשפחתונים היא האחראית על הרישום למשפחתונים ומהווה את הסמכות המקצועית שמפקחת על הנעשה בכל המשפחתונים שנמצאים תחת אחריותה.

המנהלת של המשפחתון מפעילה את המשפחתון בדירתה הפרטית או בביתה הפרטי ועליה להחזיק בתעודת מטפלות סוג 1 שניתנת מטעם האגף להכשרה מקצועית של משרד התעשייה, המסחר והתעסוקה כשלאחר שתי שנות פעילות עליה לסיים את ההכשרה שתקנה לה תעודת מטפלות סוג 2.

בנוסף עליה לעבור מדי שלוש שנים השתלמות בהגשת עזרה ראשונה. לרוע המזל חרף הפיקוח וחרף ההכשרה קורה לא אחת שהילדים נפגעים במהלך השהות במשפחתון הציבורי. זו הנקודה שבה נכנס לתמונה נושא הביטוח.

מה הוא ביטוח ילדים?

על פי החוק הנהוג במדינת ישראל זהו תפקידה של הרשות המקומית שבמסגרתה פועל המשפחתון הציבורי באמצעות הרכזת של המשפחתונים לבטח את כל הילדים שרשומים למשפחתון הציבורי בפוליסה של ביטוח תאונות אישיות אותה ממנים ההורים במסגרת דמי ההרשמה למשפחתון. ביטוח זה צריך לכסות את הילדים עשרים וארבע שעות ביממה, בדיוק כמו ביטוח תלמידים.

ביטוח תאונות אישיות לתלמיד

ביטוח תאונות אישיות לתלמיד הוא ביטוח שצריך לכסות כל תלמיד במדינת ישראל מגיל שלוש ועד לסיום לימודי כיתה י"ב.

הביטוח מכסה את התלמידים בגין אובדן של ימי לימודים רבים (מעל שלושה שבועות) ובגין מקרים של נכות זמנית, צמיתה או מקרים של מוות.

הביטוח מכסה את התלמידים עשרים וארבע שעות ביממה, 365 ימים בשבוע ומופעל גם במידה והפגיעה התרחשה מחוץ לכותלי המוסד וגם אם התרחשה ללא קשר לפעילות בבית הספר או הגן.

מאחר והביטוח לא מכסה ילדים מתחת לגיל שלוש, הרי שישנה חשיבות עליונה לבטח גם ילדים מתחת לגיל שלוש בביטוח ילדים כפי שציינו לעיל.

הדברים שחשוב לבדוק

כאשר באים לרשום את הילד למשפחתון ציבורי חשוב מאוד לעיין בפוליסה שמכסה את הילדים בגין נזקי גוף. מאחר וכיום ישנן חברות ביטוח רבות שמציעות למפעילות פוליסות שונות, ייתכן ותנאי הביטוח יהיו שונים מאוד בין משפחתון אחד לשני. חשוב לבדוק מה בדיוק מכסה הפוליסה, מה הוא גובה הפיצויים שמוצע בפוליסה עבור כל רמת נכות, אילו נסיבות מכסה הפוליסה ואילו לא ועוד.

באילו מקרים צריך להפעיל את הביטוח?

חשוב לדעת שבמקרים מסוימים ישנם מסלולי תביעה שונים שניתן לבחור בהם. כך למשל אם למשל הנזק נגרם כתוצאה מרשלנות של המטפלת במהלך השהות במשפחתון, הרי שישנו סיכוי שניתן להגיש תביעה בגין רשלנות. במקרים כאלו בניגוד למקרים בהם התביעה מוגשת לחברת הביטוח, אין גבול עליון לסכום הפיצויים.

מקרים כאלו יכולים להיות למשל מקרים של הרעלה במשפחתון, מקרים של אלימות, מקרים של נזק שנגרם כתוצאה מחבלה שנגרמה בעקבות ליקוי במבנה שבו פועל המשפחתון ועוד.

החשיבות של התייעצות עם עורך דין

בכל מקרה שבו ילד מתחת לגיל שלוש נפגע, בין אם מדובר על פגיעה שהתרחשה במהלך השהות במשפחתון ובין אם לא, חשוב מאוד לפנות לקבלת ייעוץ מקצועי עם עורך דין שמתמצא בתחום. הסיבה לכך נעוצה במקרים הרבים שבהם הגופים השונים שהיו מעורבים במקרה ניסו להתחמק מאחריות ולהקל ראש בחומרת הנזקים.

במקרים מסומים ייתכן כי יהיה צורך לפנות לקבלת חוות דעת רפואית, במקרים אחרים עורך הדין ימליץ לוותר על התביעה ובמקרים אחרים ייתכן ויתעורר הצורך להגיש מספר תביעות במקביל. רק עורך דין שמתמצא בתחום, שמכיר את החוק וחשוף לפרטי האירוע יכול לספק להורים תמונת מצב מלאה בנוגע לדרכים בהן כדאי להם לבחור.

תוכן עניינים
שתפו את המאמר:
כאן לשירותכם
אנו זמינים עבורכם לכל שאלה

לשאלות, שירות לקוחות או כל עניין אחר אנו מזמינים אתכם ליצור איתנו קשר:

מאמרים נוספים:

לפרטים נוספים ויעוץ מקצועי

צרו איתנו קשר כבר היום