ביטוח נגד תביעות דיבה

אם התפרצות הפרשה של התנצלות חברת החדשות של ערוץ 10 על שידור תחקיר לגבי איל ההון שלדון אדלסון והתפטרות חלק מעובדי החברה, כמו גן חוק לשון הרע החדש שמאפשר לתבוע אנשים עד סכומים משמעותיים של 300,000 ש"ח, ביטוח נגד תביעות דיבה נראה כמו צורך אמיתי לעיתונאים. הצעה של מספר ח"כים ממפלגת קדימה קוראת לרשות השנייה ליישם ביטוח שכזה לעיתונאים שא יחששו לפרסם תחקירים על בעלי הון וגורמים פוליטיים בעתיד.

פגיעה בדמוקרטיה או הגנה נגד הוצאת דיבה

2011 תיזכר בוודאות כשנה משמעותית וקשה לעיתונות הישראלית. שנה שבה עיתונאים ספגו איומים או לפחות רמיזות מגורמים פוליטיים וכלכליים שלא לפרסם תחקירים, שנה שבה ערוץ 10 עומד בסכנת סגירה אמיתית, חברת החדשות שלו מחויבת (חובה דה-פקטו כדי להימנע מתביעות ענק), שנה שבו פוטרו עיתונאים היוצאים נגד בעלי ההון הגדולים ועוולות סביבתיות / חברתיות / כלכליות למיניהן מגופי תקשורת מובילים וכמובן השנה בו אושר חוק לשון הרע שנתפש על ידי רבים כחוק לסתימת פיות.

אך האם כל אלו הם כלים יעילים ולגיטימיים לשמירה מפני הוצאת דיבתם של אנשים בחברה הישראלית ובחו"ל או שזהו תהליך של פגיעה בדמוקרטיה? כנראה שימים יגידו אך מבחינת העיתונות והתקשורת בארץ המצב אינו פשוט ויש יאמרו אף עגום כיום. בדיוק מסיבות אלו עלתה היוזמה של ביטוח נגד תביעות דיבה שמהותה גיבוי מלא של גורמי הרגולציה על חלק מהתקשורת כך שהעיתונאים לא יחששו או יוגבלו מפרסום נושאים חשובים.

יוזמה בוועדה לביקורת המדינה

את היוזמה של ביטוח נגד תביעות דיבה לעיתונאים העלה ח"כ רוני בר און מקדימה, לצד תמיכה מחברים נוספים בסיעה, במהלך ישיבת הוועדה לביקורת המדינה בכנסת – ועדה שהוא יושב הראש שלה. ההצעה עלתה במסגרת דיון עם נציגי ערוץ 10 והנהלת הרשות השנייה על פרשת פרסום התחקיר על אדלסון וההתנצלות שהגיעה בעקבות איומים בתביעות. ההצעה מעלה לשיח הציבורי נושאים חשובים כמו רגולוציה על התקשורת, דרישות המדינה מהערוצים המסחריים וגורמי תקשורת אחרים וחיזוק העצמאות של הערוצים המסחריים לשדר תחקירים נוקבים וחשובים.

ביטוח נגד תביעות דיבה יסייע גם לגורמי תקשורת פחות חזקים כלכלית לחקור ולפרסם תחקירים משמעותיים על נושאים פוליטיים, כלכליים, חברתיים וכן הלאה בלי לחשוש לתביעות דיבה שיביאו לסגירתם. היוזמה והנושאים שעלו בעקבותיה מהותיים לדברי הח"כים גם לנוכח המגמה של השתלטות בעלי הון על גופי התקשורת בישראל בשנים האחרונות. ח"כ מרינה סולודקין, אף היא מקדימה וזו שיזמה את הדיון בוועדה, השוותה את המצב שעשוי להיווצר לאובדן חופש העיתונות בברה"מ לשעבר ופגיעה מהותית בדמוקרטיה.

ביטוח נגד תביעות דיבה לאזרחים פרטיים – האמנם?

המציאות שתוארה להלן לגבי התקשורת הישראלית, רלבנטית כמובן לכלל אזרחי המדינה וכמו כן לחברות עסקיות הפעילות בשוק. חוק לשון הרע החדש יחול על כלל הציבור והגופים בישראל ולא רק על עיתונאים וגופי תקשורת, לכן גם חברות עסקיות יוכלו להיתבע על פרסומים שונים, אדם פרטי יוכל להיתבע על מאות אלפי שקלים במקרים של סכסוכים שונים בין אזרחים וכן הלאה. לכן יתכן בהחלט שנראה בקרוב יוזמות של ביטוח נגד תביעות דיבה מצד חברות ביטוח או חברות עסקיות לעובדיהן במקרים רלבנטיים.

מצד שני, מבחינה טכנית, ביטוח נגד תביעות דיבה לפרטיים יהיה מורכב מבחינה אקטוארית ואין ספק כי זהו מוצר נישה מובהק. כך שמצד שני חברות הביטוח לא ימהרו להיכנס לנושא בעייתי שכזה הן מבחינה ביטוחים והן מבחינת אפשרויות ההסתבכויות הפיננסיות עבורן עם אכן יהיה גל תביעות דיבה בישראל.

תוכן עניינים
שתפו את המאמר:
כאן לשירותכם
אנו זמינים עבורכם לכל שאלה

לשאלות, שירות לקוחות או כל עניין אחר אנו מזמינים אתכם ליצור איתנו קשר:

מאמרים נוספים:

לפרטים נוספים ויעוץ מקצועי

צרו איתנו קשר כבר היום