ביטוח קלנועית

ביטוח קלנועיתהקלנועית הפכה לכלי רכב מועדף ופופולארי מאוד עבור ציבור הקשישים בישראל, מה שהיה פעם כלי נישה שראו בעיקר בקיבוצים הפך לנפוץ מאוד וכיום אפשר לראותו בכל רחבי ישראל – כולל על כבישים די מרכזיים בחלק מהמקרים. יש כמה מותגים בשוק, כולל יצרנים ישראלים מעולים, והעלות של קלנועית אינה זולה כלל. מסיבה זו, ומכיוון שמדובר בפועל על כלי רכב לכל דבר ועניין, קיים ביטוח קלנועית בשוק הישראלי.

קלנועיות הן כלי רכב חשמליים בעלי 3-4 גלגלים, מהירותם המירבית היא לרוב 12 קמ"ש ויש בשוק הישראלי כיום מעל 20,000 רכבים חשמליים שונים שכאלו. החוק אוסר נסיעת קלנועית על כביש בין-עירוני ורבים כלל לא מקשרים רכבים קטנים אלו לתאונות דרכים. אך למעשה יש מספר לא מבוטל של תאונות שמעורבות בהן קלנועיות – פגיעה בהולכי רגל, ברוכבי אופניים, ברכוש, התהפכויות וכן הלאה.

מחירים נוחים יחסית

משום שקלנועית אינה יקרה לרכישה כמו רכב רגיל ובגלל מיעוט הסיכון לתאונות, בעיקר תאונות משמעותיות, של הקלנועית והנוהג בה, ביטוח קלנועית הוא לרוב זול ובמחירים נוחים מאוד.

רמת המחירים מתאימה גם לציבור העיקרי שמשתמש בפתרון ניידות זה, קשישים ובעלי קשיי ניידות אשר פעמים רבות גם אינם משופעים בכסף פנוי. רכיב העיקרי שאולי מייקר ביטוח קלנועית אינו כיסוי לסיכון מתאונות אלא דווקא כיסוי מפני גניבות. מדובר על כלי רכב קטנים וקלים יחסית, כך שיש "ביקוש" די גדול לקלנועיות בקרב הגנבים.

ביטוח חובה לקלנועית

למרות דיונים רבים בנושא, פסקי דין כאלו ואחרים ומאבקים ממושכים בין גורמים שונים, אין בישראל דרישה חוקית ומחייבת לרכישת ביטוח קלנועית מבחינת ביטוח חובה לכלי רכב. במהלך העשור הראשון של שנות האלפיים היו כמה מהלכים שכמעט גרמו להוראה מחייבת לרכישת ביטוח חובה לקלנועית, אך מהלכים אלו נבלמו. כך שלמרות חוסר הבהירות בנושא בשוק, אין בישראל, נכון לתחילת 2013, דרישה של ביטוח חובה לרכבים חשמליים כמו קלנועיות.

אם זאת, הנושא עולה לדיון ציבורי מדי פעם לפעם ובהחלט כדאי לעקוב אחר ההוראות של משרד התחבורה. בנוסף, הנושא של נסיעת קלנועיות על כבישים עירוניים אינו ברור לחלוטין וגם עבר תהפוכות רבות לאורך השנים. בפועל היום יש קלנועיות רבות הנוסעות ברחבי ערי ישראל, כאשר במקרים רבי בהחלט מדובר על גורם סיכון לא מבוטל – אך אי אפשר להתעלם מכך שעבור רבים זוהי הדרך היחידה להתנייד ולצאת מהבית באופן עצמאי.

כיסויים ביטוחיים במסגרת ביטוח קלנועית

יש כמה פוליסות שונות של ביטוח קלנועית בישראל, כולל פוליסות הפונות ספציפית לקהל היעד שנמצא בקיבוצים ומושבים. הכיסויים משתנים בין הפוליסות מבחינת מגבלות, תנאים וסכומי הכיסוי – כך שחשוב מאוד לבצע השוואת מחירים ותנאים בין האפשרויות השונות. הכיסויים הזמינים כיום בשוק מבחינת ביטוח קלנועית הם:

  • ביטוח צד ג': בדומה לביטוח צד ג' / צד שלישי לכל כלי רכב אחר. ביטוח קלנועית יכול לכלול כיסוי לנזקים אשר הקלנועית והנוהג בה גרמו לרכוש של צד שלישי. כיסוי זה רלבנטי רק לנזק שנגרם לצד השלישי ולא לקלנועית המבוטחת עצמה.
  • כיסוי למקרה גניבה: ביטוח קלנועית יכול ורצוי שיכיל כיסוי למקרה גניבה של הכלי, כאמור יש ביקוש בשוק לקלנועיות והגנבים בהחלט מהווים מפגע לא מבוטל לבעלי הכלים החשמליים הללו.
  • ביטוח מקיף: זוהי פוליסה המעניקה כיסוי כולל ומקיף לקלנועית ולבעליה – צד ג', גניבה, נזקים לקלנועית עצמה וכן הלאה.
  • כיסוי הוצאות משפטיות: בחלק מהמקרים של ביטוח קלנועית אפשר להוסיף כיסוי של תשלום הוצאות משפטיות באם בעל הקלנועית נקלע למצב בו הוא מסתבך משפטית אחרי תאונה על הכלי.

תוכן עניינים
שתפו את המאמר:
כאן לשירותכם
אנו זמינים עבורכם לכל שאלה

לשאלות, שירות לקוחות או כל עניין אחר אנו מזמינים אתכם ליצור איתנו קשר:

מאמרים נוספים:

לפרטים נוספים ויעוץ מקצועי

צרו איתנו קשר כבר היום