ביטוח תלמידים במקרה של שבר

שבר ביד או ברגל
שבר ביד או ברגל

במסגרת הלימודים לא אחת התלמידים נפצעים באופן זה או אחר. במקרים מסוימים מדובר על אלימות שהופנתה כלפיהם מילדים אחרים אך במקרים רבים אחרים הילדים עצמם הם אלו שאחראים לנזקים שנגרמו להם. נכון להיום, כל תלמיד במערכת החינוך הישראלית זכאי לכיסוי כנגד תאונות אישיות.

לפי החוק במדינת ישראל כל ילד מגיל שלוש עד שמונה עשרה שזכאי לחינוך חינם צריך להיות מבוטח בפוליסת ביטוח תאונות אישיות שמשולמת במסגרת תשלומי הורים.

הביטוח מכסה את התלמיד כנגד נכות זמנית, צמיתה או במקרים של מוות כתוצאה מפגיעה שהתרחשה ללא קשר לשהות שלו במוסד. הפציעה יכולה להתרחש אפילו בלילה, במסגרת טיול משפחתי ואפילו להתרחש מחוץ לגבולות מדינת ישראל במהלך שהות התלמיד בחו"ל.

האם שבר ביד או ברגל יכול לזכות בפיצויים?

לפי הפוליסה של ביטוח תאונות אישיות לתלמיד הפיצוי מתחלק לשניים: פיצוי בגין נכות ופיצוי בגין היעדרות של יותר משלושה שבועות מהלימודים.

במקרים בהם לא הוכח כי התלמיד סובל מנכות, הרי שלא ירשמו לו פיצויים כלשהם. על מנת לסבר את האוזן נציין שעבור נכות בשיעור של עשרה אחוז התלמיד זכאי על פי חוק לפיצויים בגובה של שלושים ושניים אלף שקלים עד ארבעים אלף שקלים בלבד.

אי לכך, במקרים בהם נגרם לתלמיד שבר, הרי שרק לאחר שמסתיימת תקופת הזמן שלאחריה ניתן לקבוע שהילד סובל מנכות צמיתה, ניתן לקבוע האם ישנה עילה להגשת תביעה לפיצויים.

במקרים רבים מדובר על שבר פשוט שלאחריו לא סובל הילד מנכות ובמקרים כאלו לרוב לא יפסקו להורים פיצויים. מעבר לכך – במקרים מסוימים בהם הנזק שנגרם בעקבות השבר הוא תוצאה של רשלנות רפואית, את התביעה ייתכן ומומלץ יהיה להגיש נגד המוסד הרפואי שטיפל בילד.

מה יש לעשות במקרה של נזק?

בכל מקרה של פגיעה על ההורים חלה האחריות לפנות למזכירות של המוסד הרפואי שבו רשום ילדם לקבלת טופס הגשת תביעה. עם זאת, ההמלצה היא לפנות ראשית לעורך דין שמתמחה בתחום.

הסיבה לכך נעוצה בעובדה שלא תמיד מדובר על המסלול האפשרי היחיד שניתן לבחור בו. כך למשל ביטוח תאונות אישיות לתלמיד לא מכסה את התלמיד בגין כל סוגי הפציעות ובגין כל הנסיבות האפשריות.

אילו פציעות לא מכסה הביטוח?

אם מדובר למשל על תאונת דרכים, על מחלה או על תוצאה של פעולות איבה, מדובר על תביעה מסוג שונה לגמרי. בנוסף לכך גובה הפיצויים המרבי שיכול להיפסק לתלמיד בגין תאונה הוא 280 אלף שקלים. עם זאת, במקרה של תביעת נזיקין בגין רשלנות למשל הרי שאין גובה מקסימאלי לפיצוי שניתן לקבל.

אם ההורים יצליחו להוכיח כי הפגיעה של ילדם התרחשה כתוצאה למשל מלקויות בנייה במוסד החינוכי שבו שהה התלמיד בזמן הפציעה, הרי שבית המשפט ייקח בחשבון את מידת הנזק, את נסיבות האירוע, את אובדן יכולת ההשתכרות העתידי, את מידת הכאבים, את כמות ימי העבודה שהפסידו ההורים ועוד פרמטרים רבים אחרים ובמקרים כאלו גובה הפיצויים יכול להיות אפילו מיליוני שקלים.

כאן לא מדובר על תביעה נגד חברת הביטוח שמבטחת את התלמיד במסגרת פוליסת ביטוח תאונות אישיות לתלמיד כי אם על תביעת נזיקין שמוגשת נגד משרד החינוך, המוסד החינוכי או הרשות המקומית.

כדאי וחשוב להתייעץ עם עורך דין מומחה

לפי כל זאת ניתן להבין שלפני שעושים את הצעד הראשון חשוב תחילה להתייעץ עם עורך דין שמתמחה בתחום שיכול לסייע להורים להבין מול מה הם מתמודדים ומה הוא המסלול הנכון ביותר עבורם.

ישנו סיכוי לא רע שהמוסד החינוכי או שחברת הביטוח ינסו להתנער מאחריות ולא אחת קורה שההורים מועברים מגוף אחד לאחר במסגרת גלגול האחריות בין הגופים השונים. בדיוק כאן נכנסים לתמונה עורכי הדין שמתמחים בתחום של נזקי גוף של תלמידים.

תוכן עניינים
שתפו את המאמר:
כאן לשירותכם
אנו זמינים עבורכם לכל שאלה

לשאלות, שירות לקוחות או כל עניין אחר אנו מזמינים אתכם ליצור איתנו קשר:

מאמרים נוספים:

לפרטים נוספים ויעוץ מקצועי

צרו איתנו קשר כבר היום