פגיעה מילד אחר שהיכה או נשך

פגיעה מילד אחר
פגיעה מילד אחר

בשנים האחרונות אנחנו עדים להתפשטות מדאיגה ביותר של תופעת האלימות. לא זו בלבד שמקרי האלימות הופכים לתדירים יותר ולחמורים יותר, אלא שהגילאים של המעורבים בתקריות האלימות השונות עליהן אנחנו שומעים וקוראים חדשות לבקרים נהיים צעירים יותר ויותר ככל שעובר הזמן.

למעשה לא מזמן עלה לכותרות סיפורו של פעוט בן שנה וחצי שסבל מנשיכות בפניו, בגולגולתו שלו ובגבו שנוצרו על ידי פעוט בן שנתיים. מה יש לעשות במקרה של פגיעה מילד אחר שהפעיל אלימות כלפי הילד שלכם? על כך במאמר שלפניכם.

אלימות בגיל הצעיר

גם במידה ומדובר במקרים של אלימות שמתרחשים על ילדי תלמידים בין כותלי בית הספר, חשוב להבין כי ילדים אלימים לא זכאים לחסינות כלשהי מפאת גילם הצעיר.

פעמים רבות אפילו הוטלו על הילדים האלימים עונשים כספיים שהיו צריכים לשלם לנפגעים. באופן כללי במידה והילד סובל מנזק שנגרם לו על ידי תלמיד אחר ישנם שלושה מסלולי תביעה אפשריים: המסלול הראשון הוא תביעה של בית הספר בגין רשלנות, המסלול השני הוא תביעה של התלמיד האלים והשלישי הוא הגשת תביעה לחברת הביטוח שסיפקה את הפוליסה של ביטוח תאונות אישיות לתלמיד.

תביעה נגד בית הספר

מקרי אלימות יכולים לגרום לנזק פיזי רב כמו גם נזק נפשי לקורבנות האלימות. לרוע המזל לא כל מקרה אלימות ניתן למנוע מבעוד מועד. כמובן שהשאיפה היא שהמורים ובאופן כללי הצוות החינוכי יצליחו לצפות את האירועים מראש ולמנוע אותם אבל לא באמת ניתן לצוות לכל תלמיד מורה פרטית שתפקחי על מעשיו.

בכל מקרה שבו מוגשת תביעה בגין רשלנות לאחר אירוע אלימות בית המשפט יצטרך לדון בכובד ראש בנסיבות המקרה ולהחליט האם אכן הצוות החינוכי במוסד הפר את חובת הזהירות המוטלת עליו או לא, כלומר האם במידה והיה פועל לפי התקנות המקובלות, ניתן היה למנוע את מקרה האלימות.

במקרים מסוימים האחריות כולה נופלת על כתפי המוסד החינוכי ובמקרים מסוימים בית הספר או הגן נושא רק בחלק מן האחריות. כך למשל לפני מספר שנים זכתה תלמידה בתביעה שהגישה נגד בית הספר בו למדה כיוון שבמשך שנתיים סבלה מאלימות מצד חבריה לכיתה ולמרות ששיתפה בכך את מחנכת ואת היועצת הבית ספרית, לא זכתה לתמיכה ולסיוע. בסופו של דבר נפסקו לה שיעורי נכות בגובה של חמישים אחוז והאחריות המלאה הופלה על כתפי בית הספר.

תביעה נגד התלמיד האלים

במידה והתלמיד מבוגר מגיל שתיים עשרה שנים, ניתן בהחלט להגיש נגדו תביעה. מעל גיל 12 שנים חלה על כל ילד אחריות פלילית בדיוק כמו על מבוגרים. אמנם לא ניתן לתבוע ילד מתחת לגיל 12, אך גם על מקרים שהתרחשו מתחת לגיל זה חלה חובת הדיווח.

פוליסת ביטוח תאונות אישיות

על כל תלמיד שזכאי לחינוך חינם במדינת ישראל להיות מבוטח על פי חוק בפוליסת ביטוח תאונות אישיות. הפוליסה מכסה את התלמידים ואת ההולכים לגני הילדים נגד פגיעות בגוף ובנפש עשרים וארבע שעות ביממה, שלוש מאות שישים וחמישה ימים בשנה.

ישנן תאונות מסוימות שהפוליסה לא מכסה כמו למשל פגיעות שאירעו במסגרת של פעולת איבה או של תאונת דרכים או עבודה אך מקרי אלימות נכללים גם נכללים במסגרת הכיסוי של הפוליסה.

איך יש להתמודד עם מקרה של נזק בעקבות אלימות בגן או בבית הספר?

החוק במדינת ישראל מאפשר להורים או לאפוטרופוסים של קורבן אלימות צעיר מגוון של דרכים מהן הם יכולים לבחור. עם זאת, לא תמיד קל ופשוט לדעת מה הוא המסלול הנכון ומה הן הזכויות המגיעות לניזוק.

לשם כך ההמלצה הגורפת מפי המומחים בתחום היא ליצור קשר בכל מקרה של נזק עם עורך דין שעוסק בתחום באופן מקצועי על מנת לקבל ייעוץ והכוונה בנוגע לטקטיקת הפעולה המוצלחת ביותר בהתאם לנסיבות של כל מקרה ומקרה.

תוכן עניינים
שתפו את המאמר:
כאן לשירותכם
אנו זמינים עבורכם לכל שאלה

לשאלות, שירות לקוחות או כל עניין אחר אנו מזמינים אתכם ליצור איתנו קשר:

מאמרים נוספים:

לפרטים נוספים ויעוץ מקצועי

צרו איתנו קשר כבר היום