ביטוח גניבה ופריצות

ביטוח גניבה ופריצות הוא חלק מעולם ביטוחי הרכוש, הכיסוי מגן על בעלי נכסים מפני הנזקים שעלולים להיגרם להם כתוצאה ממקרים של פריצה ו/או גניבה של רכוש וציוד. הנזקים יכולים להיות פיזיים למבנה עצמו או כמובן אובדן רכוש בעל ערך כלשהו.

ביטוח נלווה בלבד לביטוח רכוש בסיסי

ביטוח גניבה ופריצות אינו ביטוח בפני עצמו, הכוונה היא שלא ניתן לרכוש פוליסת ביטוח שמקנה כיסוי ביטוחי לסיכונים אלה בלבד. הביטוח הוא ביטוח נלווה לביטוחי רכוש, המשמעות היא שאי אפשר לרכוש רק כיסוי מפני פריצות וגניבה אלא חייבים לפחות לרכוש ביטוח שריפה (ביטוח סיכוני אש) שהוא מוגדר כביטוח הרכוש הבסיסי והחובה בישראל. מכאן שביטוח גניבה ופריצות יכול להיות הרחבה לפוליסת ביטוח אש ושריפה או סיכון שכלול במסגרת ביטוח רכוש מקיף יותר.

ביטוח זה הוא ברוב המקרים חלק מביטוח מבנה מקיף לסיכונים ונזקים למבנה עצמו. ישנן פוליסות ביטוח מבנה מסוימות בהן יש צורך להוסיף תשלום עבור כיסוי לנזקים פיזיים למבנה עצמו כתוצאה מפריצה – שבירה של חלונות ודלתות למשל.

ביטוח גניבה ופריצות בביטוח תכולה

המשמעות של ביטוח גניבה ופריצות היא גדולה יותר ברוב המקרים מבחינת תכולת הנכס מאשר מבחינת הנזקים שעלולים לקרות למבנה עצמו בעת הפריצה. לכן ברוב המוחלט של ביטוחי התכולה שנרכשים בתוספת לביטוחי המבנה נרכש גם ביטוח גניבה ופריצות. במעמד רכישת ביטוח תכולה יש לצרף גם סעיפי פריצה וגניבה לפוליסה וכמו כן יש למרכיב זה מחיר נוסף שיש לשלם ושנקבע בהתאם לסיכון ולסוג הרכוש המבוטח.

כיסוי על בסיס נזק ראשון – גבול אחריות הביטוח

ברוב הפוליסות של ביטוח גניבה ופריצות הכיסוי הביטוחי הוא על בסיס נזק ראשון, הכוונה היא שיש גבול אחריות לביטוח מבחינת ערך הרכוש שניתן לקבל כפיצוי, גבול האחריות הוא תמיד נמוך מאשר הערך הכללי של כל הרכוש בנכס – כי הנחת חברת הביטוח היא שלא ייגנב כל הרכוש בפעם אחת. במקרים של גבול אחריות הביטוח יעניק פיצוי מקסימאלי עד לסכום שהוגדר אפילו אם ערך הרכוש שנגנב היה גבוה מכך.

ישנן פוליסות שמחשבות גם סעיף של ביטוח חסר בו ערך הרכוש הכללי נמוך מהערך האמיתי בזמן הפריצה. עבור הוספת סיכון זה יש מחיר מיוחד וגם אפשרות של השתתפות עצמית.

חישוב תעריף הפריצה למבנה

חישוב העלות עבור ביטוח גניבה ופריצות שמכסה נזקים למבנה כתוצאה מפריצה נעשה על פי סיכון הרכוש שקיים במבנה – למשל מבנה שיש בו תכשיטים יקרים ישלם פרמיית ביטוח גניבה ופריצות גבוהה יותר מאשר מחסן של חומרי בניין. חשוב להדגיש כי לנושא מיגון המבנה אין השפעה על עלות הביטוח או על רמת הכיסוי – מבנה עם מיגון טוב יותר לא יזכה לתעריף שונה מאשר מבנה זהה עם מיגון חסר – זאת משום שתנאי מיגון המבנה הם תנאי לרכישת הכיסוי הביטוחי ולא מהווים גורם משפיע על המחיר – אם אין מיגון על פי דרישת חברת הביטוח הפוליסה לא יכולה להימכר ללקוח.

הגדרת פריצה וגניבה

ההגדרה הביטוחית של פריצה וגניבה יכולה להיות שונה במעט מההגדרה של החוק היבש. באופן כללי פריצה מוגדרת במסגרת ביטוח גניבה ופריצות ככניסה למבנה תוך השארת סימני אלימות בכניסה או ביציאה וגניבה היא גניבת ציוד ורכוש ללא רשות המבוטח. יש פוליסות שלא מכסות "גניבות פשוטות" של עובדים, אנשים שגרים בנכס או למשל לקוח שגנב מוצר ובהן יש לרכוש בנפרד כיסוי לגניבות פשוטות. פוליסות ביטוח גניבה ופריצות משתנות בין החברות השונות ויש לבחון את כל תנאי והגבלות הפוליסה לפני הרכישה.

תוכן עניינים
שתפו את המאמר:
כאן לשירותכם
אנו זמינים עבורכם לכל שאלה

לשאלות, שירות לקוחות או כל עניין אחר אנו מזמינים אתכם ליצור איתנו קשר:

מאמרים נוספים:

לפרטים נוספים ויעוץ מקצועי

צרו איתנו קשר כבר היום