ביטוח חובה לרכב

ביטוח חובה לרכב נקבע כחוק בישראל המחייב כל בעל רכב לבטח את רכבו, כשחובתו לפי החוק היא לבטח את היושבים באוטו ואת הולכי הרגל ולא את הרכוש הקיים ברכב. ביטוח רכוש שנפגע בתאונה נקרא ביטוח מקיף מאחר וזוהי הרחבה מקיפה יותר של ביטוח החובה.

מדוע חשוב לבטח את הרכב?

ביטוח חובה לרכב נועד להגן על זכויותינו. כך יכולים הנהג, הנוסעים ברכב והולכי הרגל להרשות לעצמם לתבוע תביעה משפטית ולדרוש כספי פיצויים על פגיעות בגוף ובנפש שנגרמו להם עקב תאונה. לעיתים לאחר תאונה אנשים זקוקים לאישפוז, מפסידים ימי עבודה, קונים תרופות שונות ופונים לטיפולים נפשיים. דרך ביטוח חובה לרכב ניתנת לאנשים אלו האפשרות לקבל פיצוי כספי על הפסדים כלכליים אלו.

באלו מקרים ביטוח חובה לרכב אינו תקף?

ישנם מקרים בהם הביטוח אינו תקף בבית משפט והאדם אינו זכאי לקבל פיצויים כלל. מקרים אלו הם מקרים קיצוניים בהם האדם הנפגע גרם לתאונה במזיד, נהג ללא רישיון ברכב, או נהג ברכב לצורך ביצוע עברה כמו גניבה או שוד. במקרים אלו בית המשפט אינו מכיר בתביעה ואנשים אלו אינם זכאים לקבל פיצוי כספי.

ביטוח חובה לרכב – עובדות חשובות

מאחר וביטוח החובה משתנה בין חברות הביטוח יש מספר דגשים שמומלץ לשים אליהם לב פני שמחליטים לפנות לחברת הביטוח. במידה והיו לנהג הגבלות קודמות ביטוח הרכב לאוטו יכול להיות מוגבל על ידי חברת הביטוח ולהתקיים בתנאים מסויימים. כאשר הרישיון נשלל מספר פעמים חברות הביטוח יכולות לדרוש הגבלות מסויימות בביטוח של האוטו. בנוסף, גיל וזהות הנהג משפיעים גם הם על סוג הביטוח. למשל נהג צעיר או נהג חדש יבוטחו שונה מנהג ותיק.

ביטוח חובה לרכב זהו מוצר לכל דבר. כל חברת ביטוח רשאית לבחור שלא לבטח את הנהג והרכב במידה והיא מרגישה שהדבר אינו משתלם לה. זו הסיבה שהומצא 'הביטוח השיורי', ביטוח שניתן לכל האנשים שאינם זכאים לקבל ביטוח מחברות הביטוח הקיימות בשוק.

למי מיועד הביטוח השיורי?

לרוב נהגים הנוסעים על רכב דו גלגלי מתקשים למצוא חברות ביטוח שיסכימו לעשות להם ביטוח רכב. בעיקר לאור העובדה שקיימת סבירות גבוהה יותר לפגיעות קשות מתאונות אופנוע וקטנוע. גם נהגים מסוכנים שכבר היו מעורבים בתאונות דרכים כבדים יתקשו למצוא חברת ביטוח שתסכים לקבלם ויאלצו לפנות לביטוח השיורי. חשוב לדעת שזהו ביטוח רכב לכל דבר רק שעלותו יקרה הרבה  יותר.

ביטוח חובה לרכב לנהגים צעירים או נהגים חדשים

נהגים צעירים ונהגים חדשים הם נהגים עם ניסיון מועט על הכביש. כלומר הסבירות לתאונה בכביש גבוהה יותר מנהג וותיק ובעל ניסיון. לכן לרוב, עלות ביטוח רכב לנהגים אלו היא גבוהה יותר. בנוסף, יתכן ויהיו הגבלות מסויימות הקשורות לנהגים חדשים שיהיו מצוינות בפוליסת הביטוח על מנת שהביטוח ישתלם ויהיה כדאי לחברת הביטוח..

ביטוח חובה לרכב  – היקף עלויות

מאחר וביטוח חובה לרכב זהו חוק ממשלתי ישנה הגבלה ופיקוח על חברות הביטוח. למרות זאת המחירים עדיין אינם זהים. יש אומדנים שונים שיכולים לסייע בעלות מחיר הביטוח. כמו למשל רכב בעל נפח מנוע קטן יותר ישלם פרמיה גבוהה יותר או ככל שהגיל יותר גבוהה כך הפרמיה יורדת ועוד.

ביטוח חובה לרכב אם כן, משתנה בין חברות הביטוח לכן מומלץ לערוך סקר שוק ולבדוק את התנאים השונים שמציעות חברות הביטוח. בנוסף ביטוח החובה נכנס לתוקפו רק לאחר ששולמה תעודת הביטוח והבנק הוחתם. חשוב לשים לב לתאריך הרשום בתעודת הביטוח מאחר וזה התאריך שממנו הביטוח נכנס לתוקף.

תוכן עניינים
שתפו את המאמר:
כאן לשירותכם
אנו זמינים עבורכם לכל שאלה

לשאלות, שירות לקוחות או כל עניין אחר אנו מזמינים אתכם ליצור איתנו קשר:

מאמרים נוספים:

לפרטים נוספים ויעוץ מקצועי

צרו איתנו קשר כבר היום