ביטוח מבנה

דירת מגורים או נכס נדל"ן עשוי לאבד את ערכו באופן מיידי כתוצאה משריפה, פריצה לבית או התפוצצות בלון גז. על מנת להיות מוכנים גם לאירועים הגרועים מכל יש לדאוג לביטוח שיכסה את הנזק ויאפשר את השבת ערכו הכספי של הנכס שאבד. לשם כך יש לרכוש פוליסת ביטוח דירה.

ביטוח דירה נחלק לשני סוגים עיקריים של ביטוח, ביטוח התכולה המכסה את הנזקים הנגרמים לרכוש הנמצא בתוך המבנה וביטוח מבנה המכסה פגיעה במבנה עצמו. ניתן לרכוש את שני הביטוחים באופן נפרד, כאשר כעת נעסוק בביטוח המבנה ומאפייניו.

מה מכסה ביטוח המבנה?

פוליסת ביטוח המבנה כוללת בתוכה את מבנה הבית עצמו ואת החלקים הקבועים בו. הפוליסה מכסה את מבנה הבית עצמו, חלונות, כיורים, צנרת מערכות חשמל, אמבטיות, דלתות, מתקני הסקה, מערכות סולריות, מתקני טלפון וחשמל, שערים, גדרות וכו'.

אילו נזקים מכסה ביטוח המבנה?

פוליסת ביטוח המבנה מכסה מפני מגוון רחב, אך לא מוחלט של סכנות, ישנן הרחבות שונות שחברות הביטוח מאפשרות כיום לרכוש בנוסף לביטוח הבסיסי. הביטוח מכסה נזקים שנגרמים כתוצאה משריפה או התלקחות של אש בתוך המבנה, התרסקות של כלי טיס על המבנה, התנגשות כלי רכב ופריצה וחבלה. הפוליסה כוללת נזקים שנגרמים כתוצאה מאסונות טבע, כגון שיטפונות, סופות או רעידות אדמה, במקום לרכוש בנפרד ביטוח שריפה וביטוח רעידות אדמה.

נזקים שאינם כלולים בביטוח מבנה סטנדרטי

נזקי מלחמה וטרור – חברות הביטוח אינן מכסות נזקים אלה והמדינה אמורה להיות זו שתדאג למתן פיצויים במקרה של נזק כתוצאה ממלחמה.

פרעות ומהומות – פוליסות הביטוח הרגילות אינן מכסות נזקים כתוצאה מאירועים אלה, אולם ניתן לרכוש הרחבה לפוליסה מחברת הביטוח.

נזק מרעידת אדמה – פוליסת הביטוח לא כוללת בכל המקרים ביטוח למבנה מפני נזקים של רעידת אדמה ויש בחלק מהמקרים לרכוש את ההרחבה בנפרד.

איך בוחרים הרחבות לביטוח המבנה?

ישנן לא מעט הרחבות לכיסויים שונים וחריגים עבור ביטוח מבנה, במקרים רבים אין צורך לכלול את כל הכיסויים בפוליסה, אולם רצוי לבחון את האפשרויות ולהתאים את פוליסת הביטוח לאופי המבנה והסכנות באזור בו הוא נמצא. בנוסף רצוי לבחון מראש את הכיסויים שמעניקה הפוליסה הבסיסית. מובן שמגורים באזור המועד לרעידות אדמה מצריך הוספה של הרחבה הכוללת כיסוי מפני רעידות אדמה, במקרה והפוליסה המקורית אינה מכסה נזק זה. מנגד ניתן לוותר על הרחבה של כיסוי מפני שיטפונות, כאשר מדובר במבנה הממוקם במעלה ההר.

הרחבות נוספות שניתן לרכוש במסגרת פוליסת ביטוח המבנה כוללות מספר כיסויים שרצוי לבחון בטרם מקבלים את ההחלטה על רכישת הפוליסה. ניתן לבטח את ערך הקרקע עליו נמצא הנכס וכך להימנע ממצב שבו אירועים שונים עשויים לגרום לצניחת ערך המבנה כולו. הרחבה משמעותית נוספת עשויה להיות רלוונטית בעיקר לבתים משותפים והיא כיסוי נזקים כלפי צד ג', שעשוי להיפגע כתוצאה מנזק שהנכס שברשותך גרם לאחד השכנים.

ביטוח דירה דרך המשכנתא

ביטוח משכנתא מהווה כיסוי עבור אנשים רבים מפני נזקים למבנה, מאחר והוא כולל בתוכו גם ביטוח דירה. אולם חשוב לבחון לעומק גם את פוליסת ביטוח המשכנתא ולהשוות את התעריפים הנקבעים בה לעומת התעריפים שניתן למצוא בביטוח מבנה פרטי.

בנוסף, רצוי לבחון את גובה הכיסוי ביחס לערך המבנה, רכישת ביטוח חסר, בו סכום הפיצויים נמוך משווי הנזק שנגרם עשוי לגרום לבעיות בעת תיקון הנזקים. ניתן לרכוש מספר סוגים של פוליסות המבטיחות את מתן הפיצוי בדרכים שונות. בחלקן ניתן לקבל חפצים חדשים כפיצוי על הישנים, בעוד באחרות הפיצוי הוא בחפץ שווה ערך לישן.

תוכן עניינים
שתפו את המאמר:
כאן לשירותכם
אנו זמינים עבורכם לכל שאלה

לשאלות, שירות לקוחות או כל עניין אחר אנו מזמינים אתכם ליצור איתנו קשר:

מאמרים נוספים:

לפרטים נוספים ויעוץ מקצועי

צרו איתנו קשר כבר היום