ביטוח צד ג'

ביטוח צד ג' הוא סוג של ביטוח רכב אשר אינו נחשב ביטוח חובה. לרוב הביטוח כלול בביטוח המקיף אך במקרים שהוא אינו כלול, מומלץ לשקול לערוך ביטוח צד ג'. ביטוח זה מכסה את עלות הנזקים הנגרמים מהמבוטח לצד נוסף שאינו כלול בעסקת הביטוח, צד שלישי.

ביטוח צד ג' לבעלי רכבים ישנים ורכבים דו גלגליים

לרוב כאשר בבעלות הנהג רכב ישן לא משתלם לו לעשות ביטוח מקיף לרכב. הפרמיות עבור ביטוח הרכב יכולות להיות גבוהות ואפילו חלק מחברות הביטוח אינן מסכימות לבטח רכבים ישנים. בנוסף נהגים הנוסעים על רכב דו גלגלי לרוב אינם זקוקים לביטוח מקיף ויכולים להסתפק בביטוח צד ג'. בעיקר משום שחברות הביטוח לרוב אינן מסכימות לבטח רכבים דו גלגליים ופניה לביטוח שיורי יקרה יותר.

מה כולל ביטוח צד ג'?

ביטוח צד ג' מכסה נזקים ופגיעות שנגרמו לרכושו של צד נוסף שאינו כלול בביטוח. כאשר הנהג השני גרם לפגיעה חברת הביטוח שלו אמורה לשלם, אך במקרים של פגיעה מצד הנהג המבוטח בשל רשלנות או נסיעה, הביטוח אמור לכסות את עלות הנזקים של הפגיעה.

הביטוח לרוב כולל כל נהג שנהג ברכב המבוטח גם אם הוא אינו בעל הפוליסה. כמבון בתנאי שהוא בגיל המתאים לפי הגבלת הפוליסה, בעל רישיון בתוקף ונהג בהסכמת בעל הרכב. הביטוח מכסה נזקים שנגרמו לרכב ואף נזקי רכוש נוספים כמו תמרורים, שלטים או כל ציוד אחר שנפגע מהרכב של בעל הפוליסה.

מתי ביטוח צד ג' אינו תקף?

ישנם מקרים בהם ביטוח צד ג' אינו תקף וחברות הביטוח אינן מוכנות לשלם את הפיצויים שנגרמו בעקבות הפגיעה. מקרים אלו הינם ספציפיים ביותר. למשל כאשר הנהג נוהג בזמן שיכרות או תחת השפעת סמים, במידה והנהג שנסע ברכב עשה זאת ללא ידיעה או רשותו של המבוטח או במקרים בהם השימוש ברכב לא היה בהתאם להגדרת תנאי הפוליסה. במקרים אלו הנהג יאלץ לשלם בעצמו את כספי הפיצויים ולא יהיה זכאי מבחינה משפטית לקבל פיצויים כלל.

הרחבת ביטוח צד ג'

ניתן להרכיב את ביטוח צד ג' ולכלול בתוכו שירותים נוספים. כמו שירותי ביטוח גרירה למוסך הקרוב, ביטוח על המכשירים החשמליים באוטו, אספקה של רכב חלופי במידה והרכב מושבת במוסך לתקופה ממושכת, או במקרה שהרכב נגנב או נהרס לחלוטין.

ניתן לבקש פיצויים על נזקי גוף שנגרמו לצד ג' שאינם מכוסים במסגרת ביטוח החובה ואף אפשר לבקש כיסוי הוצאות משפטיות לצורך הגנה משפטית כולל שכר טרחת עורך דין. הרחבות אלו כמובן מייקרות את עלות פוליסת הביטוח אך לרוב משתלמות וכדאיות.

ההבדל בין ביטוח צד ג' לבין יתר הביטוחים

בביטוח צד ג' הרכוש של הלקוח אינו מבוטח אלא הכיסוי שמוענק הינו לרכוש של הצד השלישי. לעומת זאת ביטוח מקיף מבטח את הרכב של המבוטח, מכסה נזקים של התאונה וכולל בתוכו לרוב את כיסוי הנזקים שנגרמו לצד הנוסף שנפגע. בנוסף, ביטוח צד ג' בניגוד לביטוח חובה זהו ביטוח רשות. ביטוח חובה מפצה על נזקים שנגרמו לגוף ואינו מבטח רכוש כמו צד ג'.

עלויות ביטוח צד ג'

עלויות הביטוח משתנות בהתאם לנהג ולסוג רכבו. בנוסף ככל שהנהג וותיק ובעל ניסיון על הכביש הוא זכאי לפרמיה משתלמת יותר. חשוב לדעת שככל שכאשר יש מספר תביעות משפטיות קודמות חברת הביטוח תדרוש פרמיה גדולה יותר על מנת שישתלם לה לבטח את המבוטח.

מאחר וזה ביטוח רשות אין חובה על חברות הביטוח לבטח את הרכב וכל חברת ביטוח מציעה טווח מחירים מעט שונה. מומלץ לערוך סקר מקיף ולשאול חברים על מנת למצוא פוליסת ביטוח משתלמת וכדאית.

תוכן עניינים
שתפו את המאמר:
כאן לשירותכם
אנו זמינים עבורכם לכל שאלה

לשאלות, שירות לקוחות או כל עניין אחר אנו מזמינים אתכם ליצור איתנו קשר:

מאמרים נוספים:

לפרטים נוספים ויעוץ מקצועי

צרו איתנו קשר כבר היום