ביטוח שמשות

ביטוח שמשות הוא מונח ביטוחי שמתייחס ברוב המקרים לביטוח רכב ולפיצוי כספי במקרה של שבר לשמשות המכונית. ביטוח שמשות הוא לא פוליסה בפני עצמה אלא סעיף הרחבה לביטוח רכב שניתן להוסיף – לביטוח מקיף או לפוליסת ביטוח רכב צד שלישי. כמו כן, ברוב מוחלט של המקרים יוצע למבוטחים ביטוח שמשות שכולל גם ביטוח גרירה – מה שנקרא סעיף גרירה ושמשות.

אמנם חלקים גדולים ברכב הם שמשות, אך עדיין, שמשה שבורה או סדוקה היא לא עניין נפוץ כל כך כמו נניח, תקר בגלגל. שמשות הרכב יכולות להישבר מחפצים קטנים (אבנים) שעפים מתוך משאיות או ניתזים על השמשה מהכביש – מצב מסוכן מאוד כי הוא קורה לרוב תוך כדי נסיעה, שמשות יכולות להישבר במכוון על ידי פורצים או וונדליסטים ויש מקרים של פגם "טבעי" בשמשות והיווצרות סדקים, שברים ואף התנפצות מלאה – נדיר יותר אך אפשרי.

ביטוח שמשות הוא אפשרות שנהגים רבים מוסיפים לביטוח הרכב השנתי, גם כי לא מדובר על תוספת משמעותית למחיר וגם כי רובנו מעדיפים לשלם מעט יותר מאשר להתחיל להתרוצץ כדי למצוא שמשה מתאימה ולשלם מחירים גבוהים על מרכיב חיוני זה שאי אפשר לנסוע בלעדיו. החוק לא מחשיב את שמשות הרכב כחלק נפרד ממנו – כמו למשל מערכת השמע ברכב וכדומה – אז נשאלת השאלה מדוע צריך בכלל ביטוח שמשות והאם הוא לא כלול אוטומטית בביטוח הרכב.

ביטוח שמשות – כלול בביטוח המקיף אך לא בצד ג'

למבוטחים חשוב להבין כי סעיף ההרחבה של ביטוח שמשות כלול כבר בפוליסות ביטוח מקיף – בגלל שהוא מקיף וכי השמשות אינן מוגדרות חלק נפרד מהרכב כפי שהוסבר. יכול לקרות מצב בו סוכן או חברת ביטוח תציע/תמכור למבוטח גם סעיף הרחבה של ביטוח שמשות למרות שרכש ביטוח מקיף, אך לא תמיד זה מיותר כפי שיוסבר. סעיף ביטוח שמשות שכלול בביטוח המקיף הוא במקרים רבים מקיף ואיכותי יותר מאשר הרחבת ביטוח שמשות בלבד.

לעומת זאת, אדם שרוכש פוליסת ביטוח חובה וביטוח צד ג' בלבד אינו מכוסה מיידית גם בביטוח שמשות ולכן סעיף ההרחבה רלבנטי עבורו. ביטוח שמשות וגרירה מתווסף לפוליסת הצד ג' ומאפשר להחליף את השמשה במרכזי זגגות רכב ספציפיים על חשבון חברת הביטוח.

יש לציין כי ביטוח שמשות במסגרת ביטוח מקיף (כלול וללא תוספת פרמיה) כולל החלפת השמשה שניזוקה בשמשה מקורית והזהה לזו שיש להחליף וסעיף הרחבת ביטוח שמשות במסגרת ביטוח צד ג' מאפשר לחברת הביטוח ולזגג להרכיב שמשה חלופית מתאימה ולא מקורית. בנוסף, ביטוח שמשות במסגרת צד ג' לא מכסה גג שמש וסעיף השמשות בביטוח מקיף כן מכסה זאת.

אז מדוע צריך ביטוח שמשות?

מבוטחים בעלי ביטוחים מקיפים אלה יכולים אם כך לשאול מדוע להם לרכוש בכלל הרחבת ביטוח שמשות כאשר הם מכוסים מראש לנזקים אלו – התשובה היא השתתפות עצמית. סעיף ההרחבה לגבי ביטוח שמשות קובע גם סכום השתתפות עצמית או שניתן כמובן גם לבטל השתתפות זו, בביטוח המקיף שכולל סעיף ביטוח שמשות יש מרכיב של השתתפות עצמית. לכן, מבוטחים יכולים לבחון את העניין מהיבט כלכלי של כמה תעלה ההשתתפות העצמית המינימלית וכמה תעלה רכישת הרחבת ביטוח שמשות ולבחור באפשרות הזולה יותר – למשל לגבי בעלי רכבים יקרים שבהם השמשות יהיו יקרות מאוד ויצריכו השתתפות עצמית גבוהה יותר לפעמים.

בנוסף, יש לבחון את נושא עליית הפרמיה כתוצאה מהפעלת הפוליסה או סעיף הרחבת ביטוח שמשות. ביטוח שמשות בישראל לרוב פועל עם חברות הזגגות הגדולות "אוטו-גלס" או "אילן זגגות".

תוכן עניינים
שתפו את המאמר:
כאן לשירותכם
אנו זמינים עבורכם לכל שאלה

לשאלות, שירות לקוחות או כל עניין אחר אנו מזמינים אתכם ליצור איתנו קשר:

מאמרים נוספים:

לפרטים נוספים ויעוץ מקצועי

צרו איתנו קשר כבר היום