ביטוח בריאות פרטי

לכל אזרח במדינת ישראל ישנו ביטוח בריאות ממלכתי על פי חוק, אולם שירותי הביטוח שמספקת המדינה אינם מספקים עבור אנשים רבים שבוחרים להשקיע כספים נוספים ולרכוש פוליסת ביטוח בריאות פרטי.

הכיסוי שמעניקה הפוליסה הפרטית כוללים מספר טיפולים ותרופות שאינם כלולים בביטוח הבריאות הממלכתי ואינם כלולים בשירותים המשלימים שנמכרים על ידי קופות החולים במחירים נמוכים יותר מאשר הביטוח הפרטי. בעולם בו שירותים ציבוריים רבים עוברים תהליכי הפרטה ומערכת הבריאות בישראל מתקשה לעמוד בעומס החולים והטיפולים, הופך הביטוח הפרטי לפיתרון פופולארי עבור אלו שיכולים להרשות לעצמם להשקיע את הכספים הנחוצים.

ביטוח בריאות פרטי: פוליסה אישית או קולקטיבית?

מעבר לביטוח הבריאות הממלכתי שמכסה שירותים בסיסיים בלבד, ניתן לרכוש את השירותים המשלימים של קופות החולים שמספקים כיסוי על טיפולי שיניים, רפואה משלימה טיפולי הפריה ועוד.

שירותי הבריאות המשלימים של קופת החולים מציעים שירותים אחידים לכל חבר ומחויבים לקבל כל חבר בקופת החולים. אולם, גם השירותים המשלימים אינם מכסים טיפולים רבים, כגון ניתוחים בחו"ל, ביטוח תרופות שאינן נמצאות בסל התרופות או תרופות נחוצות שעדיין לא אושרו על ידי משרד הבריאות. בפועל ישנם טיפולים רבים ויקרים מאוד שאינם מכוסים על השירותים המשלימים שלא להזכיר כלל את ביטוח הבריאות הממלכתי שאינו מספק כיסוי עבור טיפולים בסיסיים מאוד כגון טיפולי שיניים.

ביטוח הבריאות הפרטי כולל מגוון רחב ביותר של כיסויים עבור טיפולים ותרופות באופן שנקבע על בפוליסת הביטוח. הביטוח הפרטי נחלק לשני סוגים, ניתן לרכוש ביטוח בריאות פרטי אינדיווידואלי שנמכר כפוליסת ביטוח אישית לכל דבר, על פי מאפייניו האישיים של המבוטח. רכישת הביטוח כרוכה בבחינת מצבו הרפואי של הרוכש, ובבדיקת ההיסטוריה הרפואית שלו.

תהליך זה נקרא חיתום רפואי ובו חברת הביטוח מעריכה את מצבו הבריאותי של הרוכש ומתאימה לו באופן אישי מחיר פרמיה שמשקף להערכתה את מצבו הבריאותי. בחלק מהמקרים מסרבת חברת הביטוח למכור פוליסה לאנשים שנמצאים בסיכון בריאותי גבוה. מחיר הפרמיה נקבע גם על פי הכיסויים שמבקש המבוטח להכליל בפוליסה.

סוג שני של ביטוח בריאות פרטי הוא ביטוח בריאות קבוצתי שמבוטחים רבים מקבלים ממקום עבודתם. הביטוח הקולקטיבי נמכר באופן סטנדרטי וללא התאמה אישית של הפוליסה.

מה כדאי לבדוק?

בחירת ביטוח בריאות פרטי היא משימה לא פשוטה במיוחד עבור מי שאינו בקיא ברזי עולם הביטוח ואינו מכיר את השפה המקצועית ואת המרכיבים החשובים שיש להקפיד עליהם. לכן בכל מקרה של רכישת ביטוח בריאות פרטי רצוי להקפיד לבחון מספר מרכיבים בסיסיים.

  • מה מכסה הפוליסה? בדיקת פוליסת הביטוח והמקרים הרפואיים אותם היא מכסה היא כמובן הצעד הראשון. השוואת הכיסויים בחברות השונות דורשת בחינה של סוגי הכיסויים, אך גם של סכום הכיסוי הניתן. טיפולים שונים כגון, ניתוחים בחו"ל עשויים להגיע למאות אלפי שקלים ויש לבדוק שהכיסוי המצוין בפוליסה אכן יספיק לביצוע הטיפולים ולא יחייב השלמות כספיות מצד המבוטח. בנוסף לכיסויים הניתנים רצוי לבחון גם את אותם טיפולים או תרופות שהפוליסה אינה מכסה.
  • מהן החריגות בפוליסה? מלבד הכיסויים שניתנים בפוליסה רצוי לבחון גם את החריגות בכתב הפוליסה. חשוב לבחון בנוסף
  • גודל חברת הביטוח: באופן כללי ישנה חשיבות משמעותית לגודל חברת הביטוח, אולם בביטוח הבריאות קיימת חשיבות רבה יותר מלבד איתנותה הכלכלי של החברה. חברת ביטוח גדולה קשורה ליותר מרכזים רפואיים ויותר רופאים בארץ וברחבי העולם ותוכל לספק לנו הלקוחות מגוון רחב יותר של אפשרויות טיפול.
  • הימנעות מכפל ביטוחים: חשוב לבצע בדיקה מקדימה של הביטוחים הקיימים בטרם בחירת פוליסת ביטוח פרטי חדשה. היום ישנן פוליסות המאפשרות שילוב של הביטוח המשלים של קופת החולים עם פוליסת הביטוח הפרטי.

תוכן עניינים
שתפו את המאמר:
כאן לשירותכם
אנו זמינים עבורכם לכל שאלה

לשאלות, שירות לקוחות או כל עניין אחר אנו מזמינים אתכם ליצור איתנו קשר:

מאמרים נוספים:

לפרטים נוספים ויעוץ מקצועי

צרו איתנו קשר כבר היום