ביטוח תושב חוזר

על פי חוק הבריאות הממלכתי, כל תושב ישראל שמלאו לו 18 שנה מחוייב בתשלום דמי ביטוח בריאות למוסד לביטוח לאומי כחלק מדמי ביטוח לאומי אותם הוא משלם. דמי הביטוח משולמים על פי רוב על ידי המעסיק ומהווים חלק מהתשלומים המנוקים מהמשכורת החודשית של תושבי ישראל.

לעומת זאת, כאשר אנו שוהים בחו"ל מחובתנו להמשיך ולשלם דמי ביטוח בריאות בכוחות עצמנו, בעזרת תלושים מיוחדים אותם ניתן לקבל מטעם המוסד לביטוח לאומי. מי שאינו משלם דמי ביטוח בריאות מסתכן בשלילה זמנית או ארוכת טווח של זכויותיו הרפואיות במסגרת שירותי הבריאות בישראל.

במקרים רבים, אנשים ששהו פרק זמן ארוך בחו"ל, לצורכי עבודה, לימודים או בילוי, ולא שילמו את דמי הביטוח הלאומי במהלך שהותם בחו"ל, חוזרים ארצה ומגלים לדאבונם כי זכויותיהם הרפואיות הושעו ואין ביכולתם ליהנות מביטוח הבריאות הממלכתי ועליהם לרכוש ביטוח תושב חוזר.

במקרים אלו, כאשר אזרחי ישראל חוזרים משהות בחו"ל ומקבלים מעמד של תושב חוזר, הסדרת נושא ביטוח הבריאות בתחומי מדינת ישראל עלול להיות ארוך, מורכב ויקר במיוחד ולאלץ את השבים ברכישת ביטוח תושב חוזר.

ביטוח תושב חוזר – האם יש לי בעיה?

תחילה חשוב להבין מהם הקריטריונים המובילים לשלילת הזכאות לשירותי בריאות בישראל ומולידים את הצורך בביטוח תושב חוזר.

תושב חוזר שאינו זכאי לשירותי בריאות הינו אדם אשר שהה בחו"ל למשך תקופה העולה על שנתיים רצופות, במהלכן לא שילם ביטוח או שתשלומי ביטוח הלאומי עבורו מפגרים ביותר מ-12 תשלומים.

לצורך תנאי זה, שנת שהייה בחו"ל מוגדרת כשנה בה שהה האדם בחו"ל למשך 182 ימים רצופים, או לא רצופים.

עם זאת ישנם מספר מקרים יוצאי דופן בהם יכול אדם לשהות בחו"ל למשך תקופה ארוכה ללא שלילה של זכויות רפואיות. כך למשל, אדם ששהה בחו"ל לצורך עבודה ונשלח על ידי מעסיק ישראלי, וכאשר חוזה העבודה נחתם בארץ, האחריות על תשלום דמי ביטוח לאומי נופלת על המעסיק בלבד ולא על התושב.

כמו כן, שהייה במדינת אמנה יכולה להקל במידה מסויימת על תנאי הזכאות. מדינת אמנה הינה מדינה שהמוסד לביטוח לאומי חתם איתה על אמנה לביטחון סוציאלי. במידה והשהות הייתה במדינה מסוג זה, ובמהלך השהות שולמו דמי ביטוח לאומי למדינה, על האדם לשלם למוסד לביטוח לאומי בישראל רק דמי ביטוח בריאות.

על מנת להבטיח כי לא יחויב האדם בתשלום דמי ביטוח לאומי בישראל, חשוב להמציא אישור מתאים המעיד על תשלום דמי ביטוח לאומי במדינת האמנה. מדינות האמנה כוללות את המדינות הבאות: בריטניה, גרמניה, דנמרק, שבדיה, שוויץ, אוסטריה, הולנד, פינלנד, צ'כיה, בלגיה, צרפת ואורוגוואי.

ביטוח תושב חוזר – מה מגיע לי?

במידה ואינך עונה על החריגות לעיל, הרי שנשללו ממך הזכויות הרפואיות בעת חזרתך ארצה ועליך לדאוג לרכישת ביטוח תושב חוזר.

על מנת לשוב וליהנות מזכאות לשירותים רפואיים תאלץ להמתין תקופת המתנה שמוגדרת כחודשיים המתנה עבור כל שנת שהייה בחו"ל. לצורך זה, חודש מוגדר כשהייה רצופה של 25 ימים בגבולות הארץ.

חשוב להבין שהסדר החוב לא מונע את תקופת ההמתנה, שנעה בין ארבעה חודשים לכל הפחות ו-18 חודשים לכל היותר. ניתן לקצר את תקופת ההמתנה על ידי תשלום מיוחד המוגדר בחוק, בסכום של 9,630 ₪, עם זאת גם לאחר התשלום הזכאות תחודש רק חצי שנה לאחר התשלום.

מכך שעל מנת ליהנות משירותים רפואיים במשך תקופת ההמתנה עליכם לדאוג לביטוח בריאות פרטי למשך תקופת ההמתנה. כיום חברות ביטוח וארגונים רבים מציעים ביטוח תושב חוזר שנועד להעניק כיסוי לתושב חוזר בתקופת ההמתנה.

תוכן עניינים
שתפו את המאמר:
כאן לשירותכם
אנו זמינים עבורכם לכל שאלה

לשאלות, שירות לקוחות או כל עניין אחר אנו מזמינים אתכם ליצור איתנו קשר:

מאמרים נוספים:

לפרטים נוספים ויעוץ מקצועי

צרו איתנו קשר כבר היום