מימוש זכויות רפואיות

מהרגע בו אנחנו נולדים ועד יום מותנו אנו שייכים לארגונים ולגופים מסוימים, ממלכתיים, ציבוריים ולעיתים פרטיים. השייכות נמדדת רוב הזמן בתשלום קבוע, המועבר מדי חודש. גופים אלו כמו ביטוח לאומי, קופת חולים, מס הכנסה, ביטוח רפואי פרטי וכדומה אמורים לעמוד לצידנו במקרה של חולי, תאונה או משבר פיזי או נפשי אחר. אדם שנפגע עקב תאונה, חלה במחלה שריתקה אותו למיטה, אדם שאיבד את כושרו הפיזי, את יכולת העבודה או הלמידה שלו וכדומה זכאי בפירוש למימוש זכויות אלו ולפיצוי כספי, זאת על מנת לאפשר לו לקבל את הטיפול המתאים ולכלכל את עצמו בשעת הדחק והחולי.

כנגד חובתנו לשלם את דמי החבר החודשיים עומדות לרשותנו זכויות רפואיות. זכויות אלו לא תמיד ממומשות מסיבות שונות, לרוב עקב מכשולים ועיכובים שמציבים הגופים השונים.

לפניכם מספר מונחים עיקריים בעולם הזכויות הרפואיות:

קצבת נכות – אדם שמצבו הפיזי הביא אותו לכדי שלושה סממנים עיקריים והם: נכות בתפקוד, נכות רפואית, ומינימום הכנסות על פי הקבוע בחוק זכאי לדרוש קצבת נכות. לאחר פסיקת הוועדה הרפואית, נכים בעלי 50% נכות ויותר מגיע לקבל קצבה קבועה העולה בהתאם לגובה אחוזי הנכות ועשויה לגדול מעבר לכך במידה וישנם בני משפחה אחרים התלויים בקצבה זו או כאשר ישנם צרכים נוספים שהוועדה בוחרת להכיר בהם באופן יוצא מן הכלל.

תאונת עבודה – תאונה שקרתה בזמן שהיה העובד במקום עבודתו או בזמן הנסיעה אליו או ממנו. נפגע עבודה מוכר גם מי שעקב עבודתו סובל מנכות כלשהי, לדוגמא אובדן כושר השמיעה כתוצאה משנות עבודה רבות במפעל רועש או מחלת נשימה עקב חשיפה לחומרים מזיקים וכדומה. נפגע תאונת עבודה זכאי לאחוזי נכות על פי קביעת הוועדה הרפואית. במקרה של 20% נכות ויותר יזכה נפגע העבודה בקצבה חודשית למשך כל חייו. זכויות אלו ממומשות בדרך כלל באמצעות הביטוח הלאומי.

גמלת סיעוד – גמלה המגיעה לאדם סיעודי ומתורגמת לשעות עזרה על ידי אדם חיצוני. הגמלה נועדה לסייע לאדם בעל נכות שאינו יכול לבצע פעולות בסיסיו לבדו כגון, רחצה, אכילה וכדומה. שעות גמלת סיעוד ניתנות על ידי הביטוח הלאומי שגם קובע כמה שעות מגיעות לכל אדם.

וועדה רפואית – וועדה ובראשה גורם רפואי מוסמך כגון רופא או מנתח או פסיכיאטר. תפקיד הוועדה הינו להעריך את מצבו הגופני של החולה, על סמך שיחה קצרה עמו, מסמכיו הרפואיים, בדיקה מקפת והמלצת הרופא המטפל. בוועדה יושב גם נציג תביעות הביטוח שמתפקידו לפקח על הוועדה.

כיצד ממשים את הזכויות הרפואיות

מימוש זכויות רפואיות אינו הליך פשוט כלל. חברות הביטוח וכן הביטוח הלאומי ומס הכנסה אינם ששים להעניק את סל הזכויות הרפואיות או לחלק אחוזי נכות. מאחורי כל החלטה ישנם עשרות אלפי שקלים ולרוב קשה מאד לצלוח את הוועדות הרפואיות באופן חלק ולקבל את מלוא הזכויות, לא פעם יש צורך לערער ולהביא מסמכים רפואיים נוספים.

כיום ישנם גופים שונים העוסקים בסיוע מימוש זכויות רפואיות. מרכזים וחברות שונות המלוות את החולים בין הוועדות הרופאים והגופים השונים ובתוך כך מעבירות אותם צעד אחר צעד עד למימוש כל הזכויות. כמובן שליווי זה כרוך בתשלום, אחוזים המופרשים מסך כל התביעה.

ניתן לעשות את הדרך הזו גם באופן עצמאי. יש להתמיד ולהגיע לכל הביקורות הרפואיות, להציג את הנתונים בוועדה באופן רהוט, לאסוף את כל החומר הרפואי ולהתייעץ עם מומחים, כמו כן לא להתייאש ולערער כמה שניתן עד למיצוי כל הזכויות הרפואיות המגיעות לכם.

תוכן עניינים
שתפו את המאמר:
כאן לשירותכם
אנו זמינים עבורכם לכל שאלה

לשאלות, שירות לקוחות או כל עניין אחר אנו מזמינים אתכם ליצור איתנו קשר:

מאמרים נוספים:

לפרטים נוספים ויעוץ מקצועי

צרו איתנו קשר כבר היום